Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Sinop NKP: Türkiye’ye 16 km uzaklıktaki Metsamor nükleer santralinin hedef alınmasını kınıyoruz!

Sinop NKP: Türkiye’ye 16 km uzaklıktaki Metsamor nükleer santralinin hedef alınmasını kınıyoruz!

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri Ermenistan’ın, 15 milyar metreküp su bulunan Mingechavir Barajı’nı vurma tehdidine karşı kardeş ülke Azerbeycan’ın, Ermenistan’da yer alan ve Türkiye’ye 16 kilometre uzaklıktaki Metsamor Nükleer Santrali’ni hedef göstermesine ilişkin açıklama yaptı.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri Ermenistan’ın, 15 milyar metreküp su bulunan Mingechavir Barajı’nı vurma tehdidine karşı kardeş ülke Azerbeycan’ın, Ermenistan’da yer alan ve Türkiye’ye 16 kilometre uzaklıktaki Metsamor Nükleer Santrali’ni hedef göstermesine ilişkin açıklama yaptı.

Azerbaycan’ın Ermenistan’ı Metsamor Nükleer Santralı’nı hedef almakla tehdit etmesini kınayan basın açıklamasında, santralin Türkiye’ye sadece 16 kilometre uzaklıkta olduğu hatırlatılarak, AKP hükümetine, Azerbaycan`ın Metsamor Nükleer Santrali`ne yönelik yapılacak bir saldırının Ülkemiz ve bölgemiz açısından doğuracağı ağır sonuçların hatırlatılmasına ilişkin göreve çağrısında bulunuldu. Ayrıca, Azerbaycan hükümetinin nükleer santrala yönelik tehditleri karşısında,  Dünya Atom Enerjisi Kurumu’nun ve Birleşmiş Milletler’in acilen önleyici tedbirler almasını talep edildi.

Savaş suçları kapsamında

Basın açıklamasında yürütme kurulu adına konuşan NKP Sözcüsü Zeki Karataş, “Karşılıklık tehditler ülkemiz ve sınır komşularımızın ulusal güvenliğini tehlikeye sokmuştur” ifadeleri kullanıldı.

“Nükleer santralların barındırdığı risklerin sonucu, yaşanan büyük felaketlerle acı bedeller ödenerek tüm dünya kamuoyunca görülmüşken, ülkeler arasında çıkan savaşlarda saldırı hedefi olarak gösterilmesini kabul etmiyoruz” denilen açıklamada, Azerbaycan’ın nükleer tehdidinin uluslararası hukuk kurallarına özellikle de Cenevre Konvansiyonu Birinci Ek Protokolü’ne aykırılık teşkil ettiği ve uluslararası savaş konvansiyonu kapsamında suç işlendiği hatırlatıldı. 

Karataş sözlerine şöyle devam etti: Ermenistan ordusunun, 12 Temmuz 2020 tarihinde Tovuz Bölgesi’nde Azerbaycan mevzilerini top atışlarına tutması ve Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine iki ülke arasında çıkan çatışmalar giderek şiddetini arttırdı. Ermenistan’ın Azerbaycan’daki Mingeçevir Barajı’nı vurma tehdidinin ardından, son olarak Azerbaycan da Metsamor Nükleer Santrali’ni hedef gösterdi”.

Eski teknolojiyle inşa edildi, ömrü çoktan doldu

Söz konusu nükleer santralin 1977 yılında Çernobil ve Fukuşima ile aynı teknoloji kullanılarak Rosatom tarafından inşa edildiğini belirten Karataş, 2005 yılında ömrünü tamamlamasına rağmen ısrarla faaliyetine devam ettirildiğini söyledi.

Karataş, “Ermenistan ve Bulgaristan’da, ülke sınırımızın hemen yanında, adeta görülmemiş güçte yıkıcı saatli bomba niteliği taşıyan santrallar, ulusal güvenliğimiz açısından büyük tehdit oluşturmaktadır” dedi.

Iğdır, Kars ve Ağrı için hayati bir tehlike!

Son derece eski teknolojiye sahip bu santrallerin çalışmasının bile büyük bir tehdit unsuru olduğunu belirten Zeki Karataş: “Metsamor’a olası bir saldırı sonucunda; Iğdır, Kars ve Ağrı illerimiz başta olmak üzere, Erivan, Nahçıvan, Gürcistan, İran gibi sınıra komşu ülkeler ve hatta Avrupa için de hayati tehlike oluşturacağı oldukça açıktır” diye konuştu. 

Böyle bir hedef göstermeyi kınadıklarını belirten NKP sözcüsü Zeki Karataş “Nükleer santralların barındırdığı risklerin sonucu, yaşanan büyük felaketlerle acı bedeller ödenerek tüm dünya kamuoyunca görülmüşken, ülkeler arasında çıkan savaşlarda saldırı hedefi olarak gösterilmesini kabul etmiyoruz” açıklamasını yaptı. Açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

Savaş politikaları ve nükleer santrallerden vaz geçilsin

Ermenistan- Azerbaycan arasında yaşanan çatışmada bir nükleer santralın hedef konusu yapılmasının insani yönden kabul edilemezliğinin önemle altını çiziyoruz. Bölgemizde savaşın değil, diplomasi, barış ve karşılıklı dayanışmayla kalkınmanın egemen kılınmasını istiyoruz. Dış politikamızın, bir an önce, çatışmacı politikalardan, Cumhuriyetimizin kuruluş ayarı olan “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesine dönmesini istiyoruz. Ülkemizin, pahalı, riskli, kirli ve dışa bağımlı nükleer santrallara ihtiyacı olmadığını biliyoruz. Ülke kaynaklarının, küresel finans-kapitalin piyasacı politikalarıyla, yandaş sermayeye peşkeş çekilerek, halkımızın karanlık bir geleceğe doğru sürüklenmesini istemiyoruz. 

Toplumsal hiçbir yararı olmayan, aksine büyük yaşamsal riskler taşıyan nükleer güç santrallarından vazgeçilmesi çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Hayatımızın ve yaşam alanlarımızın tehdit altında bırakılması kabul etmiyor, kurulması planlanan nükleer santral projelerinin derhal durdurulmasını, Ülkemizde ve dünyada, hem bugün hem de gelecekte, nükleer santralların tamamen hayatımızdan çıkartılmasını istiyoruz. 

AKP hükümetini, Azerbaycan’ın Metsamor Nükleer Santralı’na yönelik yapılacak bir saldırının ülkemiz ve bölgemiz açısından doğuracağı ağır sonuçların hatırlatılmasına ilişkin göreve çağırıyor, Azerbaycan hükümetinin nükleer santrala yönelik tehditleri karşısında,  Dünya Atom Enerjisi Kurumunun ve Birleşmiş Milletlerin acilen önleyici tedbirler almasını talep ediyoruz. “

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top