Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Sarıgöl’de Jeotermal santral yapımına iptal kararı

Sarıgöl’de Jeotermal santral yapımına iptal kararı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesindeki ziraat odası, ilçeye bağlı Baharlar Mahallesi’nde yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı açtığı iptal davasını kazandı. Mahkeme heyeti, itiraz ve bilirkişi raporlarını göz önüne alarak santralin açılmasını iptal etti.

Geçtiğimiz aylarda Manisa’nın Sarıgöl ilçesine bağlı Baharlar Mahallesi’nde yapılması düşünülen jeotermal enerji santraline karşı Sarıgöl Ziraat Odasının açtığı iptal davası Manisa İdare Mahkemesince kabul edildi. 5 Temmuz günü görülen davada mahkeme heyeti itirazı ve bilirkişi raporlarını göz önüne alarak jeotermal elektrik santrali kaynak arama sondaj projesine yönelik olarak düzenlenen 03.01.2019 tarihli “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Sarıgöl Ovasının dünyaca ünlü sofralık üzüm bağları arasında jeotermal santral yapılmasına karşı olduklarını dile getirerek, ’’Gözün aydın Sarıgölüm, davamızı kazandık. İlk sınavımızı başarıyla tamamladık. Bu işin kahramanı avukatımıza teşekkür ederim. Söz verdiğimiz gibi jeotermale izin vermeyeceğiz dedik ve başardık. Sarıgöl Ziraat Odası olarak sonuna kadar çiftçimizin yanındayız. Mahkemeden çıkan karar Sarıgölümüze hayırlı olsun” dedi.

Mahkemenin karar özeti

Manisa 1.İdare Mahkemesi’nin 2019/125 esas, 2019/556 karar sayılı, 27.06.2019 tarihli kararı ile “…dosyadaki bilgi ve belgeler ile bilirkişi raporunda yer alan tespit ve açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, Sondaj Yöntemiyle Jeotermal Kaynak Arama Faaliyeti Projesinin önemli çevresel etkilerinin olacağı, söz konusu projenin uygulanacağı saha, coğrafya bir bütün olarak değerlendirildiğinde, gerek canlı ve bitki çeşitliliği ve gerekse de Manisa ilinin ve projenin uygulanacağı sahanın tarımsal önemi (üzüm üretimi) ile projenin kuvvetle muhtemel etkileri dikkate alındığında bilirkişi raporunda da vurgulanan risk ve etkiler sebebiyle jeotermal amaçlı kaynak arama sondaj projesine yönelik olarak verilen “ÇED gerekli değildir” şeklindeki dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir.” şeklinde karar verildi.

Kaynak: Salihli Sektör Gazetesi

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top