Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Sapanca Kırkpınar Mahallesindeki Teleferik Projesine Yargı da “HAYIR” dedi

Sapanca Kırkpınar Mahallesindeki Teleferik Projesine Yargı da “HAYIR” dedi

Sapanca İlçesine bağlı Kırkpınar Mahallesinde yapımı yılan hikayesine dönen ve vatandaşların tepki gösterdiği Teleferik Projesi, ‘Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği’ gerekçesiyle mahkemece “yürütmeyi durdurma” kararı verdi!

Kırkpınar’da yapımına başlanılan ve hem bölgede yaşayan vatandaşların hem de doğaseverlerin büyük tepkisini çeken Teleferik Projesi yapımı için şirket çalışmaya başlamadan önce bölgedeki yeşil alanda eylem yapan vatandaşlar polis muhalefetiyle alandan çıkartılmış hatta olaylar sırasında aralarında polislerinde olduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. Bölge halkı daha sonra yaşananları sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Bölgede yaşanan ağaç katliamı sonrası siyasiler bölgeye gelmiş ancak firma çalışmalarına devam etmişti.

MAHKEMEDEN “YÜRÜTMEYİ DURDURMA” KARARI

Konuyla ilgili olarak bölge halkının devam ettirdiği yasal süreçte beklenen karar nihayet mahkemece verildi. Sakarya 2. İdare Mahkemesine görülen duruşma sonrasında mahkeme heyeti; ‘Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karara göre; doğa katliamının yaşandığı inşaat alanında bu kararla birlikte çalışmalar durdurulacak.

Öte yandan mahkemenin verdiği kararın ardından şimdi Sapanca Belediye Meclisi teleferik projesini yeniden oylamak zorunda olacak. Meclis üyeleri isterlerse 1/1000’lik imar planında tadilat yaparak projenin sona ermesi mümkün olacak. Belediye meclis üyeleri ya projenin iptali için oy kullanarak halkın yanında yer alacak ya da projenin devam etmesini isteyerek teleferikçilerin yanında yer alacak.

NELER OLMUŞTU?

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılmak istenen teleferik projesi kapsamında bu projeye karşı çıkan vatandaşlara yönelik yaratılan bir başka mağduriyet de, halkın ağaç kesimine karşı çıkması nedeniyle baskılarla devam ettirilmeye çalışılmıştı. Üç bin ağaç kesilerek, “acil afet toplanma alanı”na teleferik yapılmasına karşı çıkarak çadır nöbetine başlayan vatandaşların direnişine yönelik polis tarafından müdahale edilmiş, çıkan arbedede biri polis 2 kişi baygınlık geçirmişti. 

Teleferik projesi kapsamında 13 Kasım günü ağaçlar yeniden kesilmeye başlandığında, ağaç sökümü ve kesimine karşı nöbet tutan vatandaşlar tepki gösterdi. İşçilerlerle vatandaşlar arasındaki gerginlik esnasında şirket güvenlik görevlisinin vatandaşa silah gösterip ‘kafana sıkarım’ tehdidinde bulunduğu iddia edildi. Vatandaşlar tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan görevli gözaltına alınırken, teleferik projesinin yapım yerine tepki gösteren ve günlerdir nöbet tutan vatandaşlar da yapılan uygulamaya müdahale etmesi için Sapanca Belediyesi Başkanı Özcan Özen’in ofisini adeta bastılar.

Ekoloji Birliği’den destek açıklaması

Gelişmeler üzerine aynı gün bir basın açıklaması yapan Ekoloji Birliği, Kırkpınar’daki ağaç katliamının ve vatandaşlara yönelik baskının derhal durdurulmasını isteyerek,  “Kırkpınar halkı yalnız değildir” mesajı vermişti. Proje ile ilgili bugüne kadar dört dava açıldığını hatırlatan Ekoloji Birliği, 3 bin ağacın kesilmesine ve bölgenin rant alanı haline gelmesine neden olacak projeye karşı “Kırkpınar Çevre ve Doğa Sporları Kulübü, TMMOB Sakarya Şubeleri ve Sakarya sivil toplum örgütleri mahalledeki mücadeleye büyük destek veriyor. Ekoloji Birliği olarak bizler de Sapanca Kırkpınar Mahallesi halkının yanındayız. Kırkpınar halkı yalnız değildir!” açıklamasında bulunmuştu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “Sapanca Kırkpınar Mahallesindeki Teleferik Projesine Yargı da “HAYIR” dedi

Bir yanıt yazın

Top