Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > SAMÇEP: İkizdere halkının yanındayız, İkizdere taşocağı olmasın!

SAMÇEP: İkizdere halkının yanındayız, İkizdere taşocağı olmasın!

Samsun Çevre Platformu, Cengiz İnşaat’ın İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı mücadele eden İkizdere halkının yanında olduklarını belirterek, dayanışma çağrısı yaptı.

Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı köylülerin başlattığı direniş sürerken, çevre ve ekoloji platformlarından destek açıklamaları da devam ediyor. Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), “Dünyada sayılı vadiler arasında yer alan İkizdere Vadisi’nin kollarından İşkencedere Vadisi’nin yok edilmesine karşı mücadelede İkizdere Halkı yalnız değildir” açıklamasında bulundu. Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Rize İkizdere Vadisi’nin bir kolu olan İskencidere Vadisi’nde kurulması planlanan taş ocağının doğal hayatı ve bölge halkını ölümle tehdit ettiğini kaydederek, “İkizdere taş ocağı olmasın” dedi

TAŞ OCAĞI VADİYE VE DOĞAL YAŞAM ALANLARINA ZARAR VERECEK

“İkizdere Taş Ocağı Olmasın!” başlıklı açıklamada, söz konusu projenin bölgenin ekolojisi, canlı yaşamı ve bölge halkının sağlığı üzerindeki etkilerini Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) tarafından şöyle anlatıldı:

“Rize İkizdere’de kolluk güçleri 16 Mayıs sabaha karşı köylülerin özel arazisine girip direniş çadırlarını söktü. Arkasından da Rize Valiliği 15 gün süre ile İkizdere’de basın açıklaması, çadır kurma, imza standı, miting, gösteri, yürüyüş dahil her türlü eyleme yasaklama getirdi. Özel alandaki çadırların sökülerek mülk sahibinin tasarrufuna müdahale edilmesi ve ayrıca 15 günlük yasaklama kararı kesinlikle kabul edilemez. Bu durum, Anayasa ile güvence altına alınmış hak ve özgürlüklerimize müdahaledir.

Cengiz Holding, İyidere Lojistik Liman İnşaatı Projesi kapsamında denizi doldurmak için taş temin etmek amacıyla İkizdere Vadisi’nde Eşkencederesi mevkiinde taş ocağı açmak istiyor. Bizler deniz dolgusu yapmak üzere taş temin etmek için Samsun’un akciğerleri olarak bilinen Kocadağ’ın nasıl delik deşik edildiğini, Kavak Bekdemir, Köseli ve Karapınar gibi köyleri kırsalının nasıl yok edildiğini iyi bilenleriz.

İyidere Lojistik Limanı Projesi, hem denizin doldurması, hem de dolgu için gereken taşın temini için açılmak istenen taş ocakları nedeniyle çok yönlü olarak doğa tahribatına yol açacağını bizler yaşayarak öğrendik. Şirketin taş ocağı için yol açma çalışmalarına başladığını ve güzergah çevresindeki en az yüz yıılık ağaçların köklerinden söküldüğünü, derenin molozla doldurulduğunu, doğal kıyımın daha şimdiden başladığını görüyoruz.”

İKİZDERE HALKI YALNIZ DEĞİLDİR

Açıklamasında “Siyasi iktidar, ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi İkizdere‘de de kamunun tüm olanaklarını şirketin emrine sunması, acele kamulaştırmalarla yurttaşların özel mülklerine el koyması siyaset, bürokrasi, ticaret ilişikisinin geldiği yeri göstermesi bakımından ibret vericidir” vurgulaması yapan SAMÇEP, halkın baskı ve tehditlere rağmen direnişlerini sürdürmeye çalıştığını belirterek, şöyle dedi:

İkizdere Vadisi’nde ülkenin gündemine oturmuş yaklaşık bir aydır devam eden büyük bir direniş var. Direnişin en önünde yer alan kadınlar yaşam alanlarını savunarak, geçim kaynaklarını, arı kovanlarını, organik çay bahçelerini korumak için mücadele etmektedir. Kolluk kuvvetleri ise Cengiz İnşaat’ın özel güvenlik birimi gibi davranarak direnişe çok sert müdahale etmekte, direnişin en önünde yer alan kadınlara gözaltı, darp, biber gazı, hakaret, tehdit ile baskılamaya çalışmaktadırlar.

İktidarın ve şirketin mücadeleye destek veren milletvekillerini ve yerel halkı “provokatör”, ülkenin kalkınmasına karşı unsurlar gibi sunması ve hedef göstermesi kabul edilemez. Bizim oylarımızla yetkilendirdiğimiz siyasilerin ve onlar tarafından atanan bürokratların, maaşları bizim vergilerimizile ödenen kolluk güçlerinin doğal varlıklarımızı ve yaşam alanlarımızı, bizim can güvenliğimizi ve huzurumuzu koruyacak önlemleri almak yerine, şirketleri koruyucu kollayıcı işlemler düzenlemeler yaparak bizleri savunmasız, şirketleri denetimsiz bırakmalarını kabul etmiyoruz.

SAMÇEP olarak tüm bileşenlerimiz ile birlikte İkizderelilerin yanındayız ve sonuna kadar destekçileriyiz. Tüm emek ve demokrasi örgütlerimizi, yaşam savunucularını, doğaya ve insana duyarlı herkesi, yaşama hakları zorla ellerinden alınmaya çalışılan İkizderelilerin yanında olmaya ve destek vermeye çağırıyoruz.

#İkizdereTaşOcağıOlmasın

Samsun Çevre Birlikteliği – SAMÇEP

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top