Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Kaz Dağları’ndaki altıncı şirket Alamosgold’un ruhsatı yenilenmedi, şirket inşaatı durdurdu

Kaz Dağları’ndaki altıncı şirket Alamosgold’un ruhsatı yenilenmedi, şirket inşaatı durdurdu

Kaz Dağları’nda altın ve gümüş madeni arayan Kirazlı Altın Madeni’nin 13 Ekim 2019 itibarıyla sona eren işletme ruhsatı uzatılmadı. Şirket, inşaat faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Kazdağları’nda doğayı talan eden altın madeni faaliyeti büyük tepkiyle karşılanan Kirazlı Altın Madeni’nin 13 Ekim 2019 itibarıyla sona eren işletme ruhsatı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uzatılmadı.

Kanada merkezli Alamos Gold Firmasının resmi web sayfasında bugün yayımlanan açıklamada, ruhsat yenilenmesi için tüm resmi işlemlerin yerine getirildiği ancak ruhsatın yenilenmediği belirtilerek ruhsat yenilenene kadar inşaat faaliyetlerinin durdurulduğu belirtildi. Açıklamada , 13 Ekim 2019 tarihinde sona eren ruhsatının yenilenmesini beklerken, Kaz Dağları’ndaki faaliyetlerini askıya aldığı duyurularak, madencilik ruhsatının iptal edilmediği ama ruhsat yenilenene kadar başka inşaat faaliyeti yürütemeyeceği aktarıldı. Ayrıca şirketin Enerji Bakanlığı ile ruhsat yenilenmesi için görüşmelere devam edeceği de bildirildi.

“Sosyal medyada proje hakkında yanlış bilgilerin dolaştığı” iddia edilen şirket açıklamasında, “Proje hakkında doğru bilgileri paylaşmaya ve Kirazlı projesiyle ilgili protestolara ve sosyal medya yanlışlıklarına yol açan yanlış bilgileri bertaraf etmeye devam ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

MADENİN FAALİYETİ 2021’E Mİ ERTELENDİ?

Kaz Dağları’ndaki projeyi yürüten Doğu Biga Madencilik’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Kirazlı Altın Madeni Projesi’nin 2021 yılında faaliyete geçeceği yazarken, şirketin web sitesinde ise, ilk üretimi 2020 yılının ikinci yarısında yapmayı hedefledikleri belirtiliyor.

KAZ DAĞLARI DAYANIŞMASI: NÖBETİMİZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK

“2021’e kadar şirketin ve taşeron firmaların sürdüreceği her ön çalışma niteliğindeki işlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz” diyen Kaz Dağları Dayanışması, “Bu kazanım, 81 gündür zor şartlara, provokasyonlara, yıldırmalara rağmen 7/24 sürdürmekte ısrar ettiğimiz nöbet ve kamuoyu desteği sayesindedir. Mücadelemiz ve gece-gündüz nöbetimiz hız kesmeden devam edecektir. Projeyi iptal ettirene, onlar buradan gidene kadar biz Kaz Dağları’nı terk etmiyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” ifadesini kullandı.

EKOLOJİ BİRLİĞİ: ALAN ARTIK MADENCİLERİN DEĞİL SİNCAPLARINDIR

Konuya dair açıklama yapan Ekoloji Birliği, “Bu durumda, Kirazlı Ruhsat Alanı artık madencilerin değil, sincaplarındır. Alamos Gold artık orada bir saniye bile duramaz. Güvenlik kulübelerini ve görevlilerini alarak acilen alanı boşaltmalıdır. Aksi takdirde işgalci konumda olacaktır.

Çanakkale Valiliği’ni ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nı acilen alanı boşalttırıp teslim almaya, mahkemelerimizi de alan ile ilgili durum tespiti ve yaratılan doğa tahribatının sorumluları hakkında yasal işlem yapmaya çağırıyoruz. Bizler, konunun yasal anlamda da takipçisi olacağız.

Alamos Gold, İşletme Ruhsatın Yok, Kirazlı’yı Acilen Terket!” ifadelerini kullandı.

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top