Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Aydın’da otoban için 25 bin dönüm tarım arazisi yok edilecek

Aydın’da otoban için 25 bin dönüm tarım arazisi yok edilecek

Geçen yıl kasım ayında ihalesi yapılan Aydın-Denizli otoyolu için 25 bin dönüm meyve bahçesi ve tarım arazisini yok edeceğini açıklayan AYÇEP, otoyol yerine mevcut duble yolun genişletilmesini önerdi.

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), geçen yıl kasım ayında ihalesi yapılan Aydın-Denizli otoyolu için 25 bin dönüm meyve bahçesi ve tarım arazisini yok edeceğini açıkladı. AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, binlerce yıllık Menderes ovasının ve verimli tarım topraklarının yok edilmeye çalışıldığını söyleyerek, otoyol projesinin durdurulmasını istedi.

Yap, işlet devret modeline dayalı ihalesi dokuz kez ertelenen, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ihale ile 8 milyar 776 milyon lira bedelle 40 yıllığına özel bir firmaya verilen Aydın-Denizli oto yolunun verimli tarım topraklarını yok edeceğini savunan AYÇEP, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına çağrıda bulundu.

Büyük Menderes Ovası

MENDERES OVASI YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

163 kilometrelik otoyolun 25 bin dönüm verimli tarım arazisini yok edeceğini belirten AYÇEP Başkanı Vergili, “Milyonlarca metrekare birinci sınıf tarım toprağı arazisi, binlerce yıl kullanılamayacak. Dünyada ve ülkemizde tarım toprakları giderek tükenirken, verimli topraklar taş, beton ve asfaltla kaplanacak.  Büyük Menderes Ovası‘nı Çin Seddi gibi ikiye bölecek olan yol ile ekosistem zarar görecek. Dönüşü olmayan bir zarar verilecek. Milyonlarca yılda meydana gelen kadim Menderes Ovası yok edilmeye çalışılıyor” dedi.

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili

MEVCUT YOLLAR GENİŞLETİLEBİLİR

Milyarların harcandığı otoyolun, mevcut duble yollardan sadece 20 dakika kısa sürede kat edileceğini belirten Mehmet Vergili, “Mevcut çift şeritli yollarda Aydın çıkışında sorun yok. Nazilli sıkıntılı. Bu da çevre yolu düzenlemesi ile çözülebilir. Otoyola harcanan rakamların çok küçük bölümüyle mevcut yollar genişletilip, ek şerit yapılabilir. Böylece ülke ekonomisi zarar görmez, çevreye vereceği zarar da en aza iner” şeklinde konuştu.

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) tarafından konuyla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve uyarmak için yarın (25 Mart Perşembe) saat 12.30’da ayrıntılı bir basın açıklaması da yapılacak.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top