Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Ordu’da deniz dolgu alanına ‘hukuksuz’ kararı verildi

Ordu’da deniz dolgu alanına ‘hukuksuz’ kararı verildi

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu sahil bandı tahkimat projesi hakkında ÇED yönetmeliğine ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı yönünde karar verildi.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV)’nin, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu Sahil Bandı Tahkimat Projesi’ne karşı açtığı davada karar çıktı. Mahkeme projenin imar mevzuatına, “ÇED yönetmeliğine ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı” yönünde karar verdi. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yargının kararlarına uyması gerektiğini belirtti.

“EHLİYET YÖNÜNDEN ÖNEMLİ KARAR”

Gönül davanın kazanılması yanında “ehliyetsizlik” durumunu da düzelten bir karar olduğunu belirterek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Rıhtım bölgesinde deniz dolgusu yapması üzerine, yasa ve kurallara uygun değil diye dava açtık. Benim Gülyalı’da ikametgah etmem nedeniyle ‘ehliyetsiz’ olduğum iddia edilerek Ordu İdare Mahkemesi davacı olamayacağıma yönelik karar verdi. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi ehliyetsiz olduğum yönündeki kararı bozarak davacı olabileceğime karar verdi. Bu karar örnek oldu. Bundan sona ‘ehliyetsizlik’ iddiaları olmayacak” dedi.

“YİNE KAZANDIK”

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne daha önce açtıkları davaları da kazandıklarını söyleyen ORÇEV Bşkanı Erturğrul Gazi Gönül, “Ordu Büyükşehir belediyesi yasaları hiçe sayarak ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket etti. 10 bin dönüm üzerinde olan projeler için ÇED süreci olmalı ama belediye yapacağı çalışmayı parçalayarak yasaları arkadan dolanmak istedi. Projede dolgu alanını 9.047,5 metrekare olarak gösterdiler. Ancak bilirkişi incelemesinde alanın 22 bin metrekare olduğu otaya çıktı. Samsun Bölge Mahkemesi’nin kararı ile bu hukuksuzluk da giderildi. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksuz çalışması bir kez daha tescillendi. Mahkeme bilirkişi heyetinin vurguladığı ‘Altınordu Sahil Bandı Tahkimat Projesi’nin imar mevzuatına, ÇED yönetmeliğine ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı’ yer vererek kararını açıklamıştır. Mahkeme için yapılan masrafların Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tarafımıza ödemesini de ‘kesin’ olarak karar altına almıştır.” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top