Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Ordu’da Çiftlik halkının ısrarı sonuç verdi, HES şirketi şantiyesi yıkıldı

Ordu’da Çiftlik halkının ısrarı sonuç verdi, HES şirketi şantiyesi yıkıldı

Ordu Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES içim direnen Çiftlik halkı şirketin şantiyesinin yıkılmasını sağladı.

Ordu ilinin Korgan ilçesi Çiftlik mahallesinde Balamir HES için şantiye kurmak isteyen şirketin çalışmasını üç kez durduran halk, hukuksal ve fiili mücadelesi sonucu şantiye yıkılmak zorunda kalındı. HES’e karşı mücadele verenlerden Avukat İsmail Topçuoğlu, halkımız fiili olarak mücadele ederken hukuksal yolları boş bırakmadık, diyerek şunları söyledi: “HES’le ilgi Ordu Çevre Derneği’nin katkıları büyük. Bize fiili ve hukuksal konularda neler yapacağımızı mahalleye gelerek anlattılar. Hatta deredeki çalışmayı ilk olarak dernekten gelenlerin önerileri ve desteğiyle durdurduk. Jandarmaya tutanak tutturduk. Bu tutanak, bugün şantiyenin yıkılmasıyla sonuçlandı.” dedi.

Dilekçe üstüne dilekçe verdik

Avukat Topçuoğlu hukuksal süreç hakkında da bilgi verdi. “Jandarmanın tutanağı üzerine suç duyurusu yaptık. DSİ, Çevre Şehircilik, Kaymakamlık ve Korgan Belediyesi’ne dilekçeler yazdık, dava açtık. Şantiyenin ve çalışmaların yasal olmadığını kanıtladık, yıkım kararı çıktı. İki aya yakın oyaladılar. En son Vali yardımcısı, Jandarma komutanı mahallelilerle toplantı yaptı. Halk kararlılığını dile getirdi. Sonunda şantiye yıkıldı. Tabi ki, temkinliyiz, takip ediyoruz. Şantiye yıkıldı diye işin peşini bırakmayacağız.” dedi.

Dere bizim canımız

Çiftlik’ten HES’e karşı çıkanlardan Hamide Güney Salduz ise şunları söyledi, “Deremizde iş makinaları çalışmaya başladığında önce uyanamadık ama Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetiminden arkadaşların uyarısıyla gerçekleri gördük. Sürekli tetikteydik. Şirketin dereye yönelik her hamlesini boşa çıkardık. Kadın, genç, yaşlı Çiftlik halkı deresine sahip çıktı. Birlikteliğin sonucunu gördük. Şantiyenin yıkılması Çiftlik halkının kararlı tutumundan kaynaklandı. Avukatımızın hazırladığı dilekçelerle hukuksal hakkımızı kullandık. Biz de gerekeni yaptık.” dedi.

Hakkımızı koruduk

Deresine sahip çıkan Çiftlikli Gülseren Topuz da, “Bizler hakkımızdan başkasını istemedik. Deremize sahip çıktık. Dere bizim. Deremizi almak istediler, vermedik. Biz kimsenin malını istemiyoruz. Kavgamız, mücadelemiz hakkımızı korumaya yönelik. Dere yoksa Çiftlik de yok demektir. Şantiye yıkıldı. Bu Çiftlik halkının başarıdır. Mücadelemiz bitmedi. Tehlike geçmiş değil. Uyanık olacağız. Deremize sahip çıkacağız.” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Ordu’da Çiftlik halkının ısrarı sonuç verdi, HES şirketi şantiyesi yıkıldı” hakkında bir düşünce

Bir cevap yazın

Top