Buradasınız
Ana Sayfa > Arkeoloji > Ordu’da Asar Kayası da HES tehdidi altında!

Ordu’da Asar Kayası da HES tehdidi altında!

Ordu’da Kurul Kayalarında yapılan arkeolojik kazıyla ortaya çıkan Tanrıca Kibele ve diğer kalıntılardan sonra başka kayalıklarda da yapılan incelemelerde aynı özelliklerin, benzerliklerin olduğuna dikkat çekildi. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yöneticileri Turnasuyu Irmağı’na yapılmak istenen HES’in arkeolojik özelliği olan Asar Kayalarını olumsuz etkileyeceği belirttiler.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yöneticileri Ordu ili Saraycık mahallesinde Asar Kayası olarak adlandırılan alanda yaptıkları inceleme sonrası arkeolojik inceleme istediler. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak inceleme öncesi Saraycık Mahalle Muhtarı Nazım Kurnaz’la görüştüler. Muhtar Kurnaz,  “Burası önemli bir yer. Büyüklerimiz dilden dile dolaşan efsane anlatıyor. Buraya kadar deniz gelirmiş. Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne arkeolojik inceleme yapılması için dilekçe verdim. Dilekçem Samsun’a gönderildi. Takip ediyorum. Buradaki tarihi miras gün yüzüne çıkarılmalı, turizme kazandırılmalı” dedi.

Yıllardır burayla ilgileniyoruz

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ise, “Buraya 2013 yılında da geldik. O zaman Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu olarak çalışıyorduk. Arkeolog arkadaşımızla birlikte inceleme yaptık. Bulguların burasının bir yaşam alanı olduğunu gösteriyordu. Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bildirdik, yeterince incelemediler, bugüne geldik. Artık takipçisiyiz. Asar Kayaları Turnasuyu Irmağı havzasında yer alıyor. Burada HES projesi var. İki kez mahkeme kararı ile durduruldu. Yeniden ÇED süreci başlatıldı. HES buraya zarar verecek. Ayrıca taş ocağı var. Kurul Kalesi’nin altındaki gibi burası da taş ocağı nedeniyle zarar görme tehlikesi bulunuyor. Bu nedenle incelemeler tamamlanmalı ve Asar Kayaları bir an önce arkeolojik SİT alanı ilan edilmelidir.” dedi.

 Arkeolojik inceleme bir an önce başlatılmalı

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da, incelemenin bir an önce başlatılması gerektiğini vurgulayarak, “Ordu-Altınordu ilçesi Saraycık Mahallesi sınırları içinde bulunan Asar Kayası’nın tarihsel bir geçmişi olduğunu bölgede yaşayanlar biliyor. Artık incelemeler yapılarak tarihi gerçeklikler gün yüzüne çıkarılmalıdır. Burayla ilgili en önemli tanıtım çalışması yapan üyemiz dağcı öğretmen Mehmet Şenocak’ın da katkıları büyük.

Burada 2013 yılında Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu olarak çalışmalar yaptığımız dönemde Arkeolog Ayşe Önal ve Mehmet Şenocak’ın katkılarıyla incelemelerde bulunduk. Arkeolog Ayşe Önal buranın Ordu Bayadı Mahallesi’ndeki Kurul Kalesi’nin yapıldığı dönemle veya sonrasıyla ilgili olabileceğini ve Hıristiyanlık öncesi döneme dayandığını, yüzeyde ot ve yosunların altında insan yapımı olabilecek “oyma-mağara”ların olduğunu belirtmiştir. Şimdi yeni bir süreç başlıyor, burası arkeolojik SİT alanı olarak kabul görecek.

2200 yıl öncesine ait Kibele Tanrıcası bulunan kazının devam ettiği Kurul Kalesi ile Asar Kayalıkları ve Zafer Mahallesi’ndeki kayalıkların bir bütünlük oluşturuyor. Bu durum göz önünde tutulmalıdır. Buranın tam anlamıyla tarihsel geçmişi yapılacak bir arkeolojik çalışmayla ortaya çıkacaktır. Turnasuyu Irmağı’nda yapılmak istenen HES’e hem dernek hem de yöre halkı olarak engel olmaya devam edeceğiz.” dedi.

‘Kibele’nin gözü önünde doğa katliamı

Öte yandan Kibele heykeli gibi önemli arkeolojik buluntularının çıktığı Ordu Kurul Kalesi eteklerinde taşocağı şirketi tarafından dinamit patlatılarak yapılan doğa katliamının devam ettiği de daha önceki günlerde gündeme gelmişti.

12 yıldır arkeolojik kazı devam ederken taşocağı şirketi dere yatağından başladığı doğa katliamını Kurul Kalesi’nin zirvesine doğru taşıyor. Kibele heykelinin çıktığı Kurul Kalesi’nde henüz çalışma yapılmamış tarihi kalıntılar olan ana kaya kütlesi taşocağı tarafından yutulma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. 6. Mithridates dönemine ait 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde en önemli tarihi eser olarak tahtında oturan 200 kilo ağırlığında ve 1 metre boyunda 2 bin 100 yıllık “Ana Tanrıça Kibele” heykeli ile Bereket Tanrıları Dionysos, Pan heykeli ve hayvan biçimli dini kap olan Riton bulunmuştu.

Kibele heykeli

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top