Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Ordu Mesudiye ilçesinde taş ocağı istemeyen halk şirkete toplantı yaptırmadı

Ordu Mesudiye ilçesinde taş ocağı istemeyen halk şirkete toplantı yaptırmadı

Ordu ili Mesudiye ilçesinde taş ocağı için yapılmak istenen “halkın bilgilendirilmesi toplantısı”na katılmayan halkın tepkisi sonrasında “toplantı yapılamamıştır” tutanağı da tutuldu.

Ordu ili Mesudiye ilçesinde Pınarlı, Akpınar, Darıcabaşı mahalleleri ile Kabadüz İlçesi Derinçay Mahallesi’nde yapılması planlanan taş ocağı için Mesudiye ilçesindeki “Halkın bilgilendirilmesi toplantısı” yapılacak yerde yurttaşlar tepki gösterdi. Halkın taş ocağı yapımına tepki göstererek toplantıya katılmaması sonucunda “toplantı yapılamamıştır” tutanağı da tutuldu.

Toplantı yerinde Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Akpınar Muhtarı İzzet Kara, Akpınar Dernek Başkanı Şenel Güler, Darıcabaşı Muhtarı Sinan Biçer, Pınarlı Muhtarı Hakan Başaran, Derinçay Muhtarı Abdullah Okutan  da hazır bulundu.

Yurttaşlar: “Burada taş ocağı istemiyoruz!”

Toplantının yapılmak istendiği salonun önünde söz konusu köy ve mahalle muhtarları ile bir araya gelen yurttaşlar, yapılmak istenen taş ocağına karşı olduklarını belirterek, bu nedenle de bu toplantının yapılmasını da istemediklerini bildirdi. Toplantıya katılmayacakları ve içeri girmeyeceklerini söyleyen kalabalık yurttaş topluluğu, ayrıca toplantının yapılamadığına dair “toplantı yapılamadı” şeklinde de tutanak tutulmasını istedi.

İstanbul’dan da gelenlerin olduğu toplantı hakkında ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül,  şunları söyledi. “Ordu’da bir süredir HES ve taş ocağı durgunluğu yaşanıyordu. Birdenbire yeniden gündem olmaya başladı. Dağ, dere, tepe yok ediliyor. Ancak burada olduğu gibi halkımız topraklarına, sularına sahip çıkmaya devam ediyor.” dedi.

İstanbul toplantısı sonuç verdi

Gönül, İstanbul’da Mesudiyelilerle toplantı yaptıklarını, bu toplantıda alınan kararların uygulandığını vurgulayarak, “Mesudiye’de Melet Irmağı üzerinde yapılan HES’lerin olumsuzlukları görülmeye başladı. Mesudiye taş ocağı ve HES bölgesi ilan edilmiş gibi gün geçtikçe yeni bir proje ile karşılaşıyoruz. Taş ocağı dışında Mesudiye – Koylihisar; Mesudiye- Giresun arasında yeni HES planlaması var.  Bunları değerlendirmek için İstanbul’da bir toplantı yaptık. 14 Ocak ve 15 Ocak tarihlerinde HES’ler için iki ayrı “halkı bilgilendirme toplantısı” var. Toplantıda Mesudiye’yi korumak mücadele kararı çıktı” dedi.

“İstanbul’da iki toplantı yaptık. Biri, taş ocağı için Akpınar Mahallesi Derneği’nde, diğeri de HES’ler için Arıkmusa Köyü Derneği lokalinde toplantılar gerçekleştirdik” diyen ORÇEV başkanı Gönül, “Toplantıya Mesudiye mahalle derneklerinin temsilcileri ve üyeleri katıldı. Çok verimli geçti. Taş ocağı ve HES’ler için yapılacak olan “halkı bilgilendirme toplantılarına ”katılım yapılmaması” ve ayrıca “toplantı yapılamamıştır tutanağı” tutturulması kararları alındı. Halk kararlı, taş ocakları ve HES’ler istenmiyor” açıklamasında bulundu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top