Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Aliağa, havası en kirli yerleşim merkezlerinden biri

Aliağa, havası en kirli yerleşim merkezlerinden biri

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, İzmir’deki hava kirliliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Aliağa’nın hava durumuna da değinen Kınay, “Aliağa havası en kirli yerleşim merkezi” ifadelerini kullandı.

Sorunlar merkezi Aliağa!

Aliağa kaynaklı sorunlar İzmir’in en büyük sıkıntısı. Aliağa, 1960’lı yıllarda sanayi bölgesi ilan edildiğinde çevre sorunları böyle konuşulmuyor, o bölgeye istihdam gözüyle bakılıyordu. Ama Petro kimya tesisleri, arkasından çelik haddahaneleri, demir söküm tesisleri, kömürlü termik santraller ile Aliağa bugünkü haline geldi. Kanser oranlarında ciddi artışlar yaşanmakta olan Aliağa, kimi bilim çevrelerince “İzmir’in sorunlar merkezi” olarak da görülüyor.

Bilim çevrelerine göre, “Aliağa’nın havası, suyu, toprağı alıcı ortam olarak kirlilik kapasitesini doldurmuş bir noktada ve bundan sonra buraya herhangi bir sanayi yatırımı yapılması doğru olmayacaktır deniliyor” Fakat buna rağmen 1 tane petro kimya tesisi, 2-3 tane de termik santral eklendi. Aliağa’ya. Bugün İzmir’in en temel sorununun merkezi Aliağa olarak da görülüyor.

Önlemler alınmazsa ‘yaşanamaz kentler’ oluşacak

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, 2019 yılının Kasım ve Ocak ayı verilerini yeni değerlendirdiklerini, izleme istasyonlarının verilerine göre Karşıyaka, Bornova, Çiğli’de kükürt oranlarında yükselmeler olduğunu gördüklerini açıkladı.

Kınay, Körfez boyunca binaların bitişik nizam şeklinde olduğunu, bunun da duvar görevi üstlendiğini, yine yüksek yapılaşmanın etkisiyle rüzgar koridorlarının ortadan kalktığını belirterek, planlama hatalarının hava kirliliğine neden olduğunu söyledi. Helil İnay Kınay, önlem alınmaması halinde yaşanamaz kentlerle karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulundu.

“Aynı sorunu biz de İzmir’de yaşıyoruz”

Türkiye’de özellikle büyükşehirler, çevre kirliliğine neden olan, insan sağlığını tehdit eden hava kirliliğini yoğun şekilde hissediyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı olan Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nden uyarı geldi. Şube Başkanı Helil İnay Kınay, İzmir’de havaların soğuması ile birlikte var olan kirliliğin hissedilmeye başlandığını söyledi.

Hava ölçüm istasyonları tarafından kaydedilen anlık değerlendirmeleri incelediklerini, İzmir için şu anda büyük bir sıkıntı görünmediğini aktaran Kınay, hava kirliliğine uzun vadede bakıldığında, tablonun değiştiğini aktardı. Kınay, “Özellikle geçen yıldan bu yana yaptığımız değerlendirmelerde, kış sezonu boyunca belli istasyonlardaki kükürt oranlarının, sınır değerinin üzerinde olduğunu görüyoruz. Hava kirliliği Türkiye’nin bütün kentlerinde büyük bir problem. Aynı sorunu biz de İzmir’de yaşıyoruz” dedi. İzmir için 2019 yılının Kasım ve Ocak ayı verilerini yeni değerlendirmeye başladıklarını açıklayan Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, “Geçtiğimiz yıldan ibaren yaptığımız değerlendirmelerde, Karşıyaka, Bornova, Çiğli istasyonlarında kükürt oranlarında yükselmeler oldu.” ifadelerini kullandı.

“Aliağa, ağır sanayi bölgesi”

İzmir’de ‘inversiyon’ denilen atmosfer olayı nedeniyle de hava kirliliğinin ciddi boyutlarda olduğunu kaydeden Kınay, özellikle sanayi bölgesi olan Aliağa ilçesinde yoğun şekilde hava kirliliğinin yaşandığını belirterek, “Aliağa, ağır sanayi bölgesi. Bu bölgenin kirletici etkisini, İzmir kent yaşamında hissediyor. Bununla ilgili veriler de ortada. Aliağa’nın havası kirli. Bu bölgedeki hava kirliliği İzmir’in en büyük sorunlarından biri” diye konuştu. Hava kirliliğinin Türkiye’nin bütün kentleri için çok büyük bir problem olduğunu, İzmir’in de bu kentlerin içerisinde yer aldığına dikkat çeken Kınay, şunları söyledi:

“İzmir’de Körfez boyunca binalar bitişik nizam. Bu da duvar etkisi yapıyor. Yüksek yapılaşmanın etkisiyle rüzgar koridorları ortadan kalktı. Kene kirli havanın hareket edebileceği alan yok. Planlama hataları, yanlış kentleşme bizi daha büyük hava kalitesi sorunları ile karşı karşıya bırakıyor. Kentteki tüm planlama ve düzenlemelerin, kentin coğrafi özelliklerine uygun şekilde yapılması gerekiyor. Rüzgar koridorları bırakılmalı, havanın hareket edeceği alanların bırakılması gerekiyor. Bütünsel bir hava kalitesi planlaması yapılması şart. Yaşamsal olarak ciddi sağlık riskleri var. Özellikle hamileler, çocuklar, yaşlılar, hava kirliliğinden ciddi şekilde etkilenmekte. Hava kirliliğinin uzun vadede insan ve çevre sağlığı açısından yaratacağı sorunlar, artık geri dönüşü olmayan noktaya varmak üzere. Hızlı ve etkili önlemler alınmaması halinde, yaşanamaz kentlerle karşı karşıya kalacağız.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Aliağa, havası en kirli yerleşim merkezlerinden biri” hakkında bir düşünce

  1. hava kirliliği ve sıfır atık için yalan söyleyen şirket devlet ilişkiler memurları içten atılmalıdır.

Bir cevap yazın

Top