Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Ordu İlküvez’de çöp tesisine karşı halkın direnişi 35. gününde

Ordu İlküvez’de çöp tesisine karşı halkın direnişi 35. gününde

Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez’de Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çöp tesisine yönelik halkın direnişi 35. gününde. Kaynak sularının zehirlendiğini belirten halk kar kış demeden direniyor.

Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez’de Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çöp tesisine yönelik halkın direnişi 35. gününde. Kaynak sularının zehirlendiğini belirten halk kar kış demeden direniyor.

ORÇEV hukuksal destek sağlayacak

Çaybaşı ilçesi İlküvez’de Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çöp tesisine yönelik halkın direnişi 35. gününde. Çöp tesisinin suların kirlenmesine neden olduğunu söyleyerek kar kış demeden direniş çadırı kuran halkla görüşerek değerlendirme toplantısı yapan Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yöneticileri, hukuksal sürecin başlatılması için destek sağlayacak.

Çaybaşı ilçesi İlküvez’e Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, Dernek Denetleme Kurulu Başkanı Avukat Haluk Türkmen, Ünye’den dernek üyesi Ceyhan Aksu katıldı. Çaybaşı ilçesinden de katılımın olduğu toplantıya yaklaşık 250 kişi hazır bulundu.

Halkın sesini duyun!

Yer yer sağanak yağmur, yer yer kar yağışı altında yapılan toplantıda önce ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak konuştu. Yaşam alanlarına yönelik direnişlerinin önemli olduğunu vurgulayan Özbucak, “Kutsal bir direniş yapıyorsunuz. Direnmenin yanında hukuksal süreci de başlatmak gerekir. İkisi yan yana gitmeli. Buraya gelip sizinle beraberiz demek yetmez. Biz dernek olarak neler yapılabileceğini de konuşmaya, çöpü ve yasadışı çalışmaları birlikte nasıl durdurabileceğimizi konuşmaya geldik” dedi.

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Burada saldırıya uğradınız, gözaltına alındınız. Oysa sizler yaşamınız için buradasınız. Kar, yağmur; soğuk altında buradasınız. Hukuksal yollar var. İnceleyip avukatlarımızla neler yapabileceğimizi konuşacağız. Dilekçe verme ve suç duyurusu hakkınızı kullanmalısınız” diyerek yaşadıkları sorunlara karşı neler yapılması gerektiğini anlattı.

ORÇEV Denetleme Kurulu Başkanı Avukat Haluk Türkmen de, “Keyfiliğe izin verilmemeli. ÇED dosyasını inceleyeceğiz. Sular kirletiliyor. Bu konularda dilekçeler hazırlayıp sizlere ulaştıracağız. Bundan sonra iletişimizi sürdüreceğiz. Yalnız kalmayacaksınız” dedi.

Tesisten akan kirli su, kaynak sularının kirlenmesi ve zehirlenmesine neden oluyor

Zehirleniyoruz!

Halkın tepkisinin büyük olduğu toplantıda, jandarmanın kendisine de sürüklediğini söyleyen Nuran Çakır, “18 yıldır Ak Partiliydim. Yazıklar olsun. Yerlerde sürüklendik. İfademiz alındı. Doktorlar rapor vermedi. Bu tesisi yaparken bize haber vermediler. Çöpten akan kirli sular, kaynak sularımızı zehirliyor” dedi.

Emine Elik de, “Çadır kendi arazimizde. Jandarma çadırımızı kaldırmak istiyor. Geceleri de buradayız. Ak Parti’ye oy verdim hep. Ellerim kırılsaydı” dedi.

Nuran Çakır: “18 yıldır Ak Partiliydim. Yazıklar olsun. Yerlerde sürüklendik. İfademiz alındı. Doktorlar rapor vermedi. Sularımızı zehirliyor.”

Üç vardiyalı nöbet

Direniş için üç çadır kurulmuş. Biri mutfak görevi görüyor. İkisi barınma için. Çadırda soba ve tahtadan oturak yapılmış.

Köylülerden biri, “35 gündür nöbet tutuyoruz. Vardiyalı olarak. Üç vardiya nöbet var burada. Çöp istemiyoruz. Ordu’da üç kişi OBB Başkanı Hilmi Güler’le görüşmeye gittik. Siyah çelenk bıraktık. Sözde bizi ikna etmiş. Yok öyle bir şey. Bu zehre ikna mı olunur” diyerek tepki gösterdi.

Toplantı sonunda; Ekoloji Birliği bileşenlerinden olan Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) ile hukuksal sürecin devam ettirilmesine, hazırlanacak dilekçelerin, suç duyurularının gerekli yerlere verilmesine karar verildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top