Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Anamur’da madenci firma ÇED kararı beklemeden yol açma çalışmasına başladı

Anamur’da madenci firma ÇED kararı beklemeden yol açma çalışmasına başladı

Orman Müdürlüğü izin verdi, maden ocağı açmak isteyen firma da ÇED kararını beklemeden yol açma çalışmasına başladı. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı kesinleşmeden başlatılan yol açma çalışmasına karşı Anamur Çevre Platformu açıklamada bulundu.

Orman Müdürlüğü izin verdi, maden ocağı açmak isteyen firma da ÇED kararını beklemeden yol açma çalışmasına başladı. Mersin‘in ilçesi Anamur‘da kırsal Korucak Mahallesi’nde mermer ocağı açmak isteyen bir firma çalışmaları için yol açmaya başladı. Bölgede tarihi eserlerin olduğu da iddia ediliyor.

Kaçak olarak başlatılan çalışmaya tepki gösterilirken firma çalışmalarına devam ediyor. İşletmeci Mustafa Çetin’in ‘ÇED gerekli değildir’ kararı kesinleşmeden başlattığı çalışmaya Anamur Çevre Platformu tepki gösterdi. Orman Müdürlüğü’nün çalışmaya izin verdiğini eleştiren Anamur Çevre Platformu, ‘Suç işliyorsunuz’ dedi.  

YASAL OLMAYAN BU İŞİ DURDURUN’

Açıklamada, “Korucuklular, lütfen ormanınıza, topraklarınıza sahip çıkın ve yasal olmayan bu işi durdurun! Ormanlarımız kimsenin babasının malı değildir! Kesip toprağın altına attıkları ağaçlar hepimizin can damarıdır! Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, özel bir kişinin isteğine uygun olarak ormanın tahribine ve ormandaki ağaçların bu şekilde kesilip atılmasına hiç bir koşulda izin veremez. Bunun için sözleşme yapılamaz” ifadeleri yer aldı.

‘ÖZEL BİR KİŞİ TARAFINDAN KAFASINA GÖRE AĞAÇ KATLİAMI YAPILAMAZ’

İptal kararı çıkmaması durumunda kesilen ağaçların hesabını kimsenin veremeyeceğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:“Açılan dava sonunda, “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edilirse, bir hiç uğruna kesilen o ağaçların vebalini kimse ödeyemez ve işlenen bu suçun altından hiç bir yetkili kalkamaz. Ayrıca süreç kesinleşmeden ruhsat sahasına el atan bu kişiler, tarihi eser çıkarıp da devlete teslim etmezlerse, bunun sorumluluğunu da kimse kaldıramaz. Mustafa Çetin adına ağaç kesip yol açanlar, sahadan çekilmezlerse ve Orman İşletme Müdürlüğü de bu işi durdurmazsa, yetkililer ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı buradan herkese duyururuz!

ÇED süreci kesinleşmeden yapılan yol açma sözleşmesi yasalara aykırıdır ve o sözleşme ile özel bir kişi tarafından kafasına göre ağaç katliamı yapılamaz. Bu topraklar ve ormanlar sahipsiz değildir!” denildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top