Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > ORÇEV, “OBB, yanıltıcı bilgi veriyor”

ORÇEV, “OBB, yanıltıcı bilgi veriyor”

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Melet Irmağı ağzına balıkçı barınağının yapılacağını söylemesine tepki gösterdi. ORÇEV, “Hilmi Güler hala mahkeme kararlarına karşı gelmeye devam ediyor.” açıklaması yaptı.

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Melet Irmağı ağzına balıkçı barınağının yapılacağını söylemesine tepki gösterdi. ORÇEV, “Hilmi Güler hala mahkeme kararlarına karşı gelmeye devam ediyor.” açıklaması yaptı.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı ağzına yapmak istediği balıkçı barınağının yerinin uygun olmadığı ve ekolojik sorunlara neden olacağı gerekçesiyle dava açtık. Mahkeme de iddialarımızı olumlu değerlendirerek “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Yani çalışmayı durdurdu. İdare Mahkemesi’nde duruşmalı mahkememiz de tamamlandı. Süreç, karar aşamasında. Buna karşın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı basın açıklamasıyla balıkçı barınağının yapılacağı doğrultusunda bilgi veriyor. Mahkeme kararlarını önemsemiyor.” dedi.

“Türk Milleti adına”

ORÇEV, açıklamasında mahkeme kararının “Türk Milleti” adına verdiğini belirterek, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler kendisini “Türk Milleti” üzerinde görüyor. Oysa belediye başkanlarını halk seçiyor. Yani halkın emireri konumundadır. Deniz dolgusu ve kıyı düzenleme üzerine iki karar var. Rıhtım-Melet Irmağı arasındaki alandaki dolgu ve kıyı düzenleme Ordu İdare Mahkemesi tarafından kesin kararla yani Türk Milleti adına çalışmanın kesin olarak iptal etti. İkincisi de OBB Başkanı Güler’in yapacağız dediği balıkçı barınağı. Burası için de Türk Milleti başlığı altında “yürütmeyi durdurma” kararını itiraz yolu kapalı olarak verdi. Ancak Başkan Güler nedense bu kararları hiçe sayıyor. Türk Milleti adına verilen kararı önemsemiyor.” denildi.

Balıkçı barınağına karşı değiliz

Açıklamanın devamında, “Ordu Çevre Derneği olarak balıkçı barınaklarına karşı çıkmamız söz konusu değil. Balıkçılar için olmazsa olmaz olan barınakların kullanışlı olmasını istiyoruz. Barınakların daraltılmasına ve yapılan yere karşı çıkıyoruz. Bilirkişi Heyeti (Bilim insanları) bu konuda verdikleri raporla bizi haklı buldu. Karadeniz’de akıntılar batıdan doğuyadır. Melet Irmağı’nın doğu tarafına yapılan balıkçı barınağı, akıntıyla batıdan gelen kumların, alüvyonların Melet Irmağı ağzına toplanmasına neden olacaktır. Bu nedenle balıkçı barınağı Melet Irmağı’nın 500-1000 metre doğusuna uygun bir yere yapılabilir.” denildi.

Suç duyurusu yaptık

Yapılan açıklamada kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini vurgulanarak, “OBB, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek algı operasyonu yapıyor. Buna izin vermeyiz. Mahkeme kararına uyulmadığı, çalışmalara devam edilmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurumuzu yaptık. Bundan sonraki süreç, yargıda ve kamuoyunun vicdanında.” denildi.

Bir dilekçe daha verdik

Yapılan açıklamada OBB karşısında yıkılan büyük iskele hakkında yeniden OBB’ye dilekçe verildiğinden söz edilerek, “OBB karşısındaki büyük iskele yıkıldı. Yerine yenisi yapılıyor. Ancak dernek olarak aslına uygun olmasını istiyoruz. Bu nedenle iskelenin eninin ve boyunun ne kadar olduğuyla ilgili bilgi edinme hakkımızı kullanarak dilekçemizi verdik. İskeleyi oldubittiye getirerek aslına uymayan bir biçimde yapılmasına izin vermeyeceğiz.” denildi.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top