Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > ORÇEV: Karıncanın yoldaşı olacağız

ORÇEV: Karıncanın yoldaşı olacağız

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV)’nin bileşeni olduğu Ekoloji Birliği, Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Ekoloji Birliği olarak, ülkemizin tarımının, akarsularının, jeotermal kaynaklarının ve yeraltı kaynaklarının tüketilmesi ve yok edilmesi pahasına sadece kar amacı taşıyan enerji yatırımlarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Karıncanın yoldaşı olacağız”

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Ekoloji Birliği’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü açıklamasını okurken, “Doğanın talanına, yağmasına, kirletilmesine karşı gelin ‘birlik’te direnelim!” dedi. ‘Dünya Çevre Günü ve Haftasına maalesef doğanın her geçen gün artan uyarı çığlıkları ile giriyoruz’ diyen Gönül, şunları kaydetti;

“Doğa bizden yardım beklemiyor, aksine kendisinin bir parçası olan bizi “bindiğiniz dalı kesiyorsunuz” diye uyarıyor. Bizler, ülkemizde yaşam alanlarını koruma mücadelesi veren ekoloji örgütlerinin dayanışma ve ortak mücadele ağı Ekoloji Birliği olarak doğanın uyarılarını anlatmaya, devam edeceğiz! Vahşi madencilik, inşaat, beton, asfalt belediyeciliğinin kapitalist sömürü sisteminin çarkının devamını sağladığını, bunun doğanın yağmalanması ve talanı demek olduğunu biliyoruz.

Hali hazırda yaşam savunucuları ve  Ekoloji Birliği’nin bileşenleri olarak bu yıkım ve talan girişimlerine karşı mücadele ediyoruz. Dağı taşı yok eden, kurdun kuşun yuvasını dağıtan, akan suyu, havadaki bulutu, toprağı zehirleyen, tarihi ve hukuku katleden madencilik faaliyetlerine karşı zeytinin, sudaki balığın, gökteki turnanın, topraktaki karıncanın yoldaşı olmayı sürdüreceğiz.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top