Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Ödüllü çevre ve sanat fotoğrafları İklim değişikliğinin boyutlarını gözler önüne serdi

Ödüllü çevre ve sanat fotoğrafları İklim değişikliğinin boyutlarını gözler önüne serdi

2021 yılında 14’üncüsü düzenlenen Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year-EPY) ödülleri sahiplerini buldu. Sanatsal doğa-çevre fotoğraflarının her biri iklim değişikliğinin boyutlarını gözler önüne seriyor.

2021 yılında 14’üncüsü düzenlenen Yılın Çevre Fotoğrafçısı (Environmental Photographer of the Year-EPY) ödülleri sahiplerini buldu. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı‘nda (COP26) açıklanan sonuçlar, ödüllü fotoğrafçılardan oluşan bir jüri heyeti tarafından seçilmişti.

119 ülkeden 7000’in üzerinde fotoğrafın katıldığı yarışmadaki çalışmalar, sanatsal güzelliklerinin yanı sıra iklim krizinin boyutlarını göstermesi bakımından önem taşıyor. Bu seçkin kareler renkleri, ışığı ya da kompozisyonlarıyla bir sanat galerisindeki gibi görenleri etkilese de iklim değişikliğinin şaşırtıcı boyutlarını ortaya çıkarması bakımından da oldukça önemli.

ÖDÜLLÜ FOTOĞRAFLARDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ŞAŞIRTICI BOYUTLARI

İşte “çevre fotoğrafçıları yarışması”ndaki bazı kategoriler ve fotoğraf kareleri:

Yılın Çevre Fotoğrafçısı Büyük Ödülü

Herkesin merakla beklediği yarışmadaki en büyük ödül olan Yılın Çevre Fotoğrafçısı ödülü, İspanyol sanatçı Antonio Aragon Renuncio‘nun “Yükselen Gelgitin Çocukları” adlı çalışmaya verildi. Renuncio’nun Batı Afrika‘daki küçük bir ülke olan Togo‘nun iklim değişikliği sebebiyle erozyona uğrayan bir bölgesinde bulunan Afiadenyigba Sahili‘nde çektiği karede, evleri yıkılmış bir ailenin molozlar arasında uyuyan çocuğu görülüyor. Renuncio, bu kareyle 10 bin pound para ödülünün sahibi oldu.

Batı Afrika‘nın birçok bölgesinde olduğu gibi Togo‘da da iklim değişikliği sonrası yaşanan sahil erozyonu ve gelgit sebebiyle deniz seviyesinin aşırı derecede yükselmesi, kıyı kesimlere yakın yerlerde yaşayan binlerce insanın göç etmesine sebep oldu.

İspanyol fotoğrafçı Antonio Aragon Renuncio’nun 2019 yılında çektiği bu fotoğraf yarışmanın büyük ödülünü kazandı.

2019 yılında çekilen bu fotoğrafın üzerinden yaklaşık 2 sene geçti ve bölgede hala birçok insan aynı sorun sebebiyle başka diyarlara göç ediyor. Afrika ülkelerinde sahil erozyonunun yanı sıra tarımsal alanlardaki toprak erozyonu da oldukça ciddi boyutlarda. Tarımda kullanılan ıslah edilmiş hibrit tohum ve suni gübreler, toprak erozyonuyla çölleşmeyi hızlandıran diğer faktörler arasında.


Yılın Genç Çevre Fotoğrafçısı

Yılın Genç Çevre Fotoğrafçısı kategorisinde ödül bu sene Hindistan‘a gitti. Amaan Ali tarafından ülkenin başkenti Yeni Delhi’nin Yamuna Ghat şehrinde çekilen “Cehennem” adlı fotoğrafta alevlerle boğuşan genç bir çocuk yer alıyor. Yamuna Ghat bölgesinde sık sık yangınlar çıkıyor ve bu yangınların çoğuna insanlar sebep oluyor.

Hindistan’ın bu bölgesinde insanlar sebebiyle sık sık yangın çıkıyor.Inferno, Amaan Ali, 2021

Geleceğin Çevreleri kategorisi

Geleceğin Çevreleri adlı kategoride birincilik ödülü İtalya‘ya gitti. Michele Lapini‘ye ait “Sel” adlı karede İtalya’nın Po Vadisi‘ndeki Modena şehrinde Panaro Nehri kıyısında sularla kaplanmış bahçeli bir ev görülüyor. İtalya’nın kuzeyinde boylu boyunca uzanan Po Nehri kıyılarında bir çok noktada 2020 yılında karların erimesi ve aşırı yağışlar sebebiyle sel baskınları görülmüştü.

Sel baskını adlı çalışmasıyla Michele Lapini ödüle layık görüldü. Fotoğraf İtalya’da çekildi.

İklim Hareketi kategorisi

İklim Hareketi kategorisindeki ödül, “Son Nefes” adlı çalışmasıyla Kevin Ochieng Onyango‘ya gitti. Fotoğraf Kenya‘nın başkenti Nairobi’de çekildi. Arkada kum fırtınası devam ederken siyahi bir çocuğun küçük bir bitkiye bağladığı oksijen maskesiyle nefes almaya çalıştığı görülüyor.

Hindistan’ın Batı Bengal bölgesinde çekilen son nefes adlı çalışma. 2021. Kevin Ochieng Onyango

Su ve Güvenlik kategorisi

Su ve Güvenlik kategorisinde ödül Hindistan’a gitti. Sandipani Chattopadhyay adlı sanatçı bu karesinde Hindistan’ın Batı Bengal bölgesindeki Damodar Nehri kıyısındaki küçük bir balıkçı kayığı görülüyor. Bu bölgede meydana gelen kuraklık ve muson yağmurlarının düzensizliği birçok sel baskınlarına neden oldu.

Bunun yanında bölge, yosun artışıyla da karşı karşıya. Aşırı derecede büyüyen ve dağılan su yosunları suyun yüzeyini kapladığı için, nehrin içerisindeki organizmaların yeterli miktarda oksijen alamamasına sebep oluyor. Bu durum da bölgede yaşayan halkta sağlık sorunlarına yol açıyor.

Sandipani Chattopadhyay’in Yeşil Baiyer adlı çalışması. 2021. Sandipani Chattopadhyay

Afetlere Karşı Direnç

The Resilient (afetlere karşı direnç) ÖdülüAshraful Islam’ın Noakhali, Bangladeş’te çektiği fotoğrafa verildi. Bangladeş’te çatlayan toprak arasında yeşillik arayan koyunları gösteren fotoğraf, ülkedeki aşırı kuraklığın tüm canlılar için yarattığı zorlukları anlatıyor. “Survive for Alive” isimli fotoğraf, 2021 yılında Bangladeş’te yaşanan kuraklığı gözler önüne seriyor.

Bangladeş muson yağmurları alsa da dünyada en çok su sorunu yaşayan ülkelerden biri.

SANAT FOTOĞRAFLARI DA İKLİM KRİZİNİ ELE VERİYOR

Sanat fotoğrafları da, dünyanın farklı ülkelerinde yaşanan iklim krizi sorunlarını anlatması ve gelecekte ne gibi çevre felaketleriyle yüzleşeceğimizi gözler önüne seriyor. İşte yarışmadaki bazı fotoğraf kareleri:

Doğa kategorisi onur ödülü: Yaşam rengi, Scott Portelli, Avustralya

Yağışlı dönemde, Queensland‘in kuzeyindeki tropik Carpentaria Körfezi‘nde nehirler, haliçler, koylar ve çaylar dünyanın en hayat dolu manzaralarından birini yaratıyor. Bataklıklardaki ormanlar, aylar süren yağmur ve gel-gitlerin etkilediği deniz sularıyla böyle bir görüntüye kavuşuyor.


Vahşi yaşam kategorisi kazananı: Zorlu yüzüş, Buddhilini de Soyza, Avustralya

Kenya‘daki Masai Mara Doğal Koruma Alanı‘ndaki yoğun yağış, Talek Nehri‘nin debisini artırarak sele yol açtı. Beş çita sıra dışı bir şekilde birbiriyle yan yana gelip, güçlü akıntıya rağmen nehrin diğer tarafına geçmeyi çalışırken, başarısızlığa mahkummuş gibi görülen çabası sevindiren bir sonuç verdi.


Vahşi yaşam kategorisi onur ödülü: Arayış, Thomas Vijayan, Kanada

İnsanların Borneo‘daki bu olgun ağaçları keserek orangutanların yaşam alanlarını ellerinden almadan önce bir kere daha düşünmesi gerekirdi. Evindeki ağaç kıyımı karşısında orangutanın şaşkınlığı yüzünde öfkeli bir ifadeye dönüşmüş gibi yansıyor.


İnsan ve doğa kategorisi kazananı: Orangutanları kurtarmak, Alain Schoeder, Belçika

Palm yağı üretimi için kurulan çiftlikler, madencilik ve avcılık gibi faaliyetler, yağmur ormanlarında yaşayan orangutanları da tehdit ediyor. 3 yaşında olduğu tahmin edilen dişi orangutan, Sumatra Orangutan Koruma Programı ekibi tarafından ameliyata hazırlandı.


Kelebek bulutu içindeki gorilin mutluluğu, Doğa Koruma Vakfı 2021 fotoğraf yarışmasında birincilik ödülünü kaptı. Jüri üyelerinden ABD’li fotoğrafçı ve şarkıcı-söz yazarı Ben Folds, “Sizi fotoğrafın içine sürükleyen imajları seviyorum. Gorilin yüzündeki ifade, hoşgörü mü, yoksa neşe mi? Karar vermek gerçekten zor” dedi.


Hızla ormansızlaştırılan gezegenimizden bir deforestation (ormansızlaşma) karesi.


Dünyası plastik atıklara boğulmuş çocuğun gidecek yer arayışı ile gelecekteki yerini bulma teması.


Açlık, göç ve yaşam: 23 Eylül 2021’de Meksika’da yiyecek almak için kuyruğa giren göçmenler.

2021 yılındaki yarışma çevre ve su sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapan sivil toplum örgütü CIWEM ve çevrimiçi belgesel platformu WaterBear tarafından organize edildi.

Environmental Photographer of the Year ödülleri sahiplerini bulmuş olsa da, Halkın Seçimi (People’s Choise) kategorisinde yılın büyük ödülü için hala oylama yapabilmek, Environmental Photographer of the Year yarışmasının Instagram sayfasına girerek oy vermek mümkün.


Kaynak: BBC, EuroNews

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “Ödüllü çevre ve sanat fotoğrafları İklim değişikliğinin boyutlarını gözler önüne serdi

Bir yanıt yazın

Top