Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Murat Dağı’nda maden şirketine izin vermeyeceğiz!

Murat Dağı’nda maden şirketine izin vermeyeceğiz!

CHP’li Özkan Yalım Murat Dağı’nda altın madeni arayan firmanın çalışma sahasına giderek analiz için açılan sondaj kuyularını inceledi. Yalım, “Murat Dağı’nda maden şirketine izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve beraberindeki heyet Uşak ili Banaz ilçesi Bahadır Köyündeki Murat Dağı’nda altın madeni arayan firmanın çalışma sahasına giderek analiz için açılan sondaj kuyularını inceledi. Yalım inceleme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Murat Dağı’nın eteklerinde yapılan kuyu çalışmalarında beş ile yedi metre kazılan kuyuyu tespit ettiklerini ifade eden Yalım, Evrensel’e “Bu kuyuda ne arıyorlar? Altın aradıklarından şüpheleniyoruz. Murat Dağı’nın zirvesinde rok makinesi 103 metre derinliğinde ve numuneleri gördük. Makinenin çıkardığı numune toprakta ne kadar altın madeni olduğunu tespit edecek. Burası altının çok değerli olduğu son günlerde şirketlerin ağzının suyunun aktığı bir bölge. Ege‘nin havasını ve özellikle suyunu çıkaran Murat Dağı’nda en ufak bir maden şirketinin burada kuyu kazmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Yalım en kısa zamanda gerekli hukuki işlemleri başlatacaklarının da altını çizerek, “Daha önce Kütahya’da Gediz bölgesinde biz sonradan müdahil olmuştuk ve başarıya ulaştık gördüğünüz gibi şimdi yolun başındayız duyarlı olan tüm vatandaşlarımızın desteği ile Murat Dağı’nda maden çıkarılmasını engelleyeceğiz” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top