Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Muğla’da yüz binlerce ağaç kesilebilir

Muğla’da yüz binlerce ağaç kesilebilir

Muğla’nın Ula ilçesindeki sık ormanlık alanın 25 hektarının “Endüstriyel Plantasyon Alanı” ilan edilerek yüz binlerce ağacın kesileceği iddiası ortalığı karıştırdı. Doğa severler imza kampanyası başlattı. Muğla Çevre Platformu da harekete geçerek konuyla ilgili her türlü yasal yola başvuracaklarını açıkladı.

Sözcü‘nün haberine göre; Muğla’nın Ula ilçe sınırlarındaki Çıtlık Mahallesi Taşkesiği Mevkisi’nin “Endüstriyel Plantasyon Alanı” ilan edildiği ve 25 hektarlık alanda yüz binlerce ağacın kesileceği iddiası tepkilere neden oldu. Orman Müdürlüğü yetkilileriyle görüşen bölge sakinleri imza kampanyası başlattı.

MUÇEP MÜDAHİL OLACAK

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), ağaç katliamının yaşanmaması için her türlü yasal yola başvuracaklarını açıkladı. Ula’dakine benzer durumun Milas’ta da söz konusu olduğunu belirten MUÇEP, açıklamasında şunları söyledi:

“Endüstriyel Plantasyon Alanı’ projesinin gerçek anlamda yürütülüp yürütülmeyeceğini bilemiyoruz. Örneğin Milas’da 60 hektarlık bir alan Endüstriyel Plantasyon Alanı ilan edildi. Milas kömür yataklarının bol olduğu bir yer” derken, ayrıca “Buradaki ağaçlar kesildikten sonra o arazinin kömür çıkartılması için birilerine peşkeş çekilip çekilmeyeceği bilinmiyor. Taşkesiği’nde bir maden türü var mı bilmiyoruz ama o kadar da ağaç kesilmesine de seyirci kalamayız” ifadelerine yer verildi.

ENDÜSTRİYEL PLANTASYON ALANI NEDİR?

Doğal ormanların korunmasını sağlamak için; bozuk orman alanlarını düzenleyerek, orman içlerindeki açık alanlarda hızlı gelişen ağaç türlerinden oluşan, daha verimli tohumlar ve ağaç türleri oluşturmaya çalışılan projedir. Bu sayede ülkenin odun ham maddesi ithalatını azaltma amaçlanmaktadır.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top