Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Milaslı köylüler: “Ormanımızı madene ve termik santrale kurban ettirmeyeceğiz”

Milaslı köylüler: “Ormanımızı madene ve termik santrale kurban ettirmeyeceğiz”

Milaslı köylüler ağaçlarına sahip çıkmaya devam ediyor.

Milas’a bağlı Akbelen Mevkiinde 28 Kasım’da Milas Orman İşletme Şefliği tarafından “endüstriyel plantasyon” olarak belirlenen alanda başlatılan ağaç kesimi Çamköy, İkizköy ve Karacahisar Köylüleri ve sivil toplum örgütlerinin direnişi ile durdurulmuştu. Bugün de İkizköy, Karacahisar ve Çamköy’den oluşan bölge halkı, yapılan ağaç kesimlerini “ormanımızı madene ve termik santrale kurban ettirmeyeceğiz” diyerek, ağaçlara sahip çıkacaklarını belirtip protesto ettiler.

Bölge halkı projenin durdurulması için hazırladıkları dilekçeyi yaklaşık 800 imza ile bugün Milas Orman İşletme Şefliği’ne verdiler. Köylüler İşletme Şefliği önünde toplanarak, yapılan ağaç kıyımlarını protesto eden bir basın açıklaması da yaptılar.

İkizköy – Karacahisar – Çamköy Ahalisi adına Milas Orman İşletme Şefliği önünde bugün yapılan basın açıklaması ise şöyle:

ORMANIMIZI MADENE, TERMİK SANTRALE KURBAN ETTİRMEYECEĞİZ!

28 Kasım Perşembe günü İkizköy Akbelen mevkiinde yer alan, birkaç ay önce Orman İşletmesi tarafından kesilmek üzere damgalanan alanda kesim ihalesi dosyası için deneme kesimi adı altında orman  işletmesi tarafından kesim yapıldı. Biz zeytinden, tarladan gelinceye kadar yapılan bu kesimde 14 yetişkin kızılçam ağacımızı kaybettik. Çok üzgünüz.

Biz, İkizköy ve çevre köylerin halkı olarak, madene kurban edilmeye çalışılan, içinde anıt ağaçlarında olduğu yerdeki ormanı kestirmemeye kararlıyız! Bu orman, biz yöre köylülerinin canı, kanı. Kaldı ki, bu ormanın hiçbir işe yaramayan, ülkeye maliyeti getirisinden fazla olan termik santrallere kömür yaratmak için kesileceğinin de farkındayız. Ne yazıktır ki hiçbir yetkili çıkıp da bu ormanın neden kesildiğini açıkça dile getirmiyor! Ama biz biliyoruz ve KESTİRMEYECEĞİZ!

Sonuna kadar hakkımızı arayacağız ve KESTİRMEYECEĞİZ!! Yeter diyoruz! Bu sorgusuz sualsiz orman katliamlarına YETER! Havamızın, suyumuzun, yaşamlarımızın kirletilmesine YETER! Biz buralıyız ve artık bizi yerimizden yurdumuzdan etmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz; burada kalacağız. Bunun için uygulanan tüm yaptırımlara YETER diyoruz!

Buranın havası, suyu Milas, Bodrum, Güllük, havalimanı ve tüm bölgenin, tüm Muğla’nın havası, suyu demek! Hepimizi, kömür karası uğruna, susuz, havasız, yersiz, yurtsuz bırakmak için yapılan tüm planlara YETER!

İkizköy – Karacahisar – Çamköy Ahalisi
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top