Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Mersin NKP’den 5 Haziran Dünya Çevre Günü açıklaması

Mersin NKP’den 5 Haziran Dünya Çevre Günü açıklaması

Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada yaşanan doğa talanına ilişkin vurgulamalar yapılırken, verilen mücadeleye de değinilerek “doğayı ve yaşamı halkın direnişi kurtaracak” ifadesi yer aldı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada yaşanan doğa talanına ilişkin vurgulamalar yapılırken, verilen mücadeleye de değinilerek “doğayı ve yaşamı halkın direnişi kurtaracak” ifadesi yer aldı. Akkuyu‘daki ve diğer projelendirilmiş nükleer satnrallarin halkın yüzde 90’ı tarafından istenmediğini belirten Mersin NKP, açıklamasında nükleer karşıtı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifadelerini de yer verdi. Mersin NKP‘nin açıklaması şöyle:

Birleşmiş Milletler 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de bir çevre Konferansı düzenlendi 133 ülkenin katıldığı konferansta 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Dünya çevre günlerinde çevreciler, ekolojistler, doğa dostları, nükleer karşıtları, demokratik kitle örgütleri çevreyi, doğayı ve yaşamı savunmak üzere sokaklarda oluyor.

Genel ve yerel iktidarların resmi kurumları ile sermayenin kurum ve kuruluşları ise protokollü, törenli, nutuklu, parklı bahçeli “kutlamalar” yapıyorlar. Her 5 Haziran Dünya Çevre Gününde doğayı ve çevreyi nasıl mahvettiklerinin kutlamasını yapıyor olmalılar.

KAPİTALİZMİN OBUR KÂR HIRSI DOĞAYI YOK EDİYOR

Kapitalizmin her geçen gün ekolojiyi tahrip ettiği, yeryüzünde ve yer altında canlı cansız ne varsa metalaştırdığı gerçeği ile yüz yüzeyiz. Dolayısı ile Dünya Çevre gününü yaşanılabilir bir kent ve doğa talebi ile seslendiğimiz bir mücadele günü olarak görüyoruz ve bir gün değil her günün kapitalist yağmaya karşı mücadele günü olması gerektiğini buradan bir kez daha İlan ediyoruz. Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Gününde dile getirilen ekolojik yaşam savunusunun zorunluluğunu net olarak gördüğümüz bir süreçten geçiyoruz. Bütün dünya covid-19 pandemisi ile mücadele etmeye çalışıyor. Salgın bir halk sağlığı sorunu fakat dünyayı yönetenlerin salgını ele alış biçimi ekonomik ve politik çıkarlarının ötesine geçmiyor. Corona virüsün kaynağının doğaya ve yaban hayatına müdahale olduğu ve önlem alınması gerektiği bilim insanları tarafından sık sık dile getiriliyor olsa da doğanın ve yaşamın talanına devam ediliyor. Bilim ve halk ne derse desin rant için, kar için ormanlar yok ediliyor. Toprak ve su bilinçsizce tüketiliyor, hava kirletiliyor.

Türkiye’de de durum farklı değil. AKP iktidarı ve onunla palazlanan sermaye grupları için bu dönem yeni yağma projeleri açısından bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bu durumu da Pandemi süreci içerisinde, maden ve enerji üretimi adı altında yaşam alanlarını yok eden 21 projenin ÇED raporlarının olumlu kararı verilmesinden görüyoruz. İçerisinde yaşadığımız kentte de insanların, hayvan dostlarımızın sağlığını tehlikeye atan ve doğayı felakete sürükleyen 2 proje daha pandemi sürecinde onaylanmıştır. Biri Karaduvar Mahallesi‘nde Tekfen’e tahsis edilen arazi üzerine kurulması planlanan polipropilen tesisi, bir diğeri ise Biçer Elektrik A.Ş’nin Tarsus Yeşil Mahalle sınırları içerisinde, Karabucak ormanı civarında kurmayı planladığı Biyokütle Termik Santrali. Bizler,sadece nükleer karşıtları değil, Karaduvar’da, Tarsus’ta yaşam alanlarına sahip çıkanlar olarak ne pahasına olursa olsun Bölgemizi doğayı gözleri kardan başka bir şey görmeyenlere karşı daha çok yan yana gelerek savunacağız.

AKKUYU’DA NÜKLEER SANTRAL YAŞAMA YÖNELİK TEHDİTTİR

Salgında dahi binlerce işçiyi ölümüne sahaya süren temiz enerji yalanları ile Mersin halkını milyonlarca TL’lik reklamlarla ikna etmeye çalışan santral taşeronlarının çırpınışları da boşuna. Akkuyu nükleer santralinin tüm Yüklenici firmalarının manipülatif bilgileri dışında ellerinde bir şey kalmadı artık. Bizlerin de elinde direnmekten, gerçekleri söylemekten başka bir seçenek yok. Bu 5 Haziran’da da Akkuyu Nükleer Santral inşaatı Rosatom ile “yerli ve milli” işbirlikçileri tarafından sürdürülüyor. Santralin sadece inşaatı dahi doğaya geri dönülmez zararlar vermekte ve bölge halkına yaşamsal ve ekonomik yıkımlar yaşatmaktadır. Gelecekte yaratacağı yıkımlar da halkımız tarafından çok iyi bilinmektedir.

Mersin halkının % 90’ı nükleer santrale karşıdır. Halkımızın kitlesel direnişi nükleer kapitalistlerine inat doğayı ve yaşamı yeniden filizlendirecektir.

Akkuyu’daki doğa ve çevre yıkımından, halkın uğradığı ve uğrayacağı yaşamsal ve ekonomik kayıplardan Rosatom ile birlikte yerli ve milli kar ortakları taşeronlar, Rusya ve Türkiye’deki siyasi iktidarlar zincirleme sorumludurlar.

Nükleer santral inşaatının hafriyat ve Akkuyu Koyunu doldurma işlerini yapan Cengiz Holding, Nükleer reaktörün iki kez çatlayıp yamanan temel betonun döken Mersinli MEFA şirketi, Rosatom’un bugünkü taşeron kapitalisti İbrahim Çeçen Holding (İÇTAŞ) ve bu firmaların taşeronları sadece Rosatomun önlerine attığı rantın ortağı değil, bu coğrafyadaki ekolojik yıkımın ve ileride yaşanacak nükleer felaketin de suç ortağıdır.

NÜKLEER SANTRAL İNŞAATI MERSİN HALKININ KİTLESEL MÜCADELESİ İLE DURDURULACAKTIR.

DOĞAYI VE YAŞAMI HALKIN DİRENİŞİ KURTARACAK

5 Haziran Dünya Çevre Gününde bir kez daha doğayı ve yaşamı yok edecek nükleer Santrallere, Termik Santrallere, HES’lere, JES’lere, doğa katliamına HAYIR diyoruz. Yaşamı, doğayı savunanlar yan yana gelerek bu ekolojik yıkımı durduracaktır.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform olarak, Sinop’ta, Kazdağları’nda, Salihli’de, Kirazlıyayla’da, Artvin’de, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında direnen yaşam savunucularını ve nükleer karşıtı mücadeleyi yürüten nükleer karşıtı platformları selamlıyoruz. Şu anda eş zamanlı olarak sokakta olduğumuz Sinop Nükleer Karşıtı Platform’la birlikte bir kez daha söylüyoruz: ülkemizi nükleere teslim etmeyeceğiz!

MERSİN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top