Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Marmara Denizi’nde risk sürüyor: Çınarcık Çukuru’nda oksijen bitiyor!

Marmara Denizi’nde risk sürüyor: Çınarcık Çukuru’nda oksijen bitiyor!

Marmara Denizi’nde geçen yıl müsilaj nedeniyle yaşanan çevre felaketine ilişkin araştırmalar devam ediyor. Marmara Denizi’nin oksijen azlığına nasıl etki ettiğine ilişkin ODTÜ uzmanlarının yaptığı bilimsel araştırmanın ilk sonuçları yayımlandı.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü uzmanları Mustafa Mantıkçı, Hasan Örek, Mustafa Yücel, Zahit Uysal, Sinan Arkın ile Barış Salihoğlu tarafından yapılan ve Çınarcık Çukuru, İzmit ve Gemlik körfezlerini kapsayan alanlardan elde edilen bulgulara dikkat çekilen araştırmada şu görüşlere yer verildi:

“Marmara’nın neredeyse tamamı ve orta hatta bulunan üç derin çukur ve çevresi dip sularında yer yer anoksik (oksijensiz) koşular görülmektedir. Tüm Marmara’da yaklaşık bir aylık süreçte hatta oksijensiz koşulların oluştuğu gözlemlenmiştir.”

‘EGE’YE DE TAŞINABİLİR’

Çınarcık Çukuru’na özellikle dikkat çekilirken müsilajın Ege Denizi’ne taşınma riskine de değinilerek şu uyarılarda bulunuldu:

“Önlem alınmadığı takdirde deniz canlılarının yanında insan sağlığına da zarar verecek sonuçlar doğurabilmektedir. Tüm evsel, sanayi ve tarımsal girdilerin azaltılması veya durdurulması gerekmektedir. Bu girdiler azaltılmadığı takdirde balık ölümleri gibi birçok biyoçeşitliliği etkileyen olaylar yaşanmaya devam edecektir.”


Cumhuriyet

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top