Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Manisa Heyeti JES’ler için Meclis’te

Manisa Heyeti JES’ler için Meclis’te

Manisa Akademik Odalar Birliği, Çevre Dernekleri ve Ziraat Odaları başkan ve yöneticilerinden oluşan bir heyet, Manisa başta olmak üzere Gediz Ovasında kontrolsüz yapılan jeotermal sondaj çalışmalarının yer altı sularına, tarıma, doğaya ve insan sağlığına verdiği zararların araştırılması ve Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerden destek istedi.

Bilindiği gibi Gediz Nehri, Ramsar Sözleşmesi ile (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme) koruma altına alınmış, Manisa sınırları içerisinde yer alan Gediz havzasındaki tüm ovalar 21 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile koruma alanı yani “tarımsal sit” olarak belirlenmişti.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun Manisa’daki jeotermal sondajların, elektrik santrallerinin su kaynaklarına, çevreye, tarıma, insan sağlığına verdiği zararların araştırılarak, alınacak önlemlerin ve çözüm yollarının belirlenmesi, kurumlar arası işbirliğinin sağlanması amacıyla, Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için verdiği önerge üzerine; Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Bali, Manisa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Elmas Mutlu, TMMOB Ziraat Müh. Odası Manisa Şubesi  Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Demran, Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Sarıgöl Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Gençeli, Salihli Çevre Derneği Başkanı Seçil Ege Değerli, Turgutlu Çevre Derneği Başkanı Vedat Özçömlekçi ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, TBMM’de grubu bulan tüm partilerin grup başkanvekillerini ziyaret ederek konu hakkında bilgilendirdiler.

Görüşmeler için AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, CHP Grup Başkan vekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu’na yapılan ziyaretlerde önerge sahibi CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Manisa heyetine eşlik etti.

Ziyaretlerin çok verimli geçtiğini ve bunda da iki siyasi partinin grup başkanvekilinin Manisa Milletvekili olmasının ve desteklerinin çok önemli olduğunu belirten V. Bakırlıoğlu, yaptığı açıklamada; “Ülkenin en önemli tarımsal üretim merkezi olan ve büyük kısmı Manisa ili sınırları içerisine kalan Gediz Ovasında kontrolsüz yapılan jeotermal sondaj çalışmaları yer altı sularına, tarıma, doğaya ve insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Daha önce Alaşehir Alkan köyünde patlayan jeotermal kuyusu ve geçen günlerde Salihli’de sondaj kuyusundan çıkan sıcak akışkanların bağlara, su kaynaklarına zarar verdiği resmi kurumlar tarafından tespit edilmiştir. Kural tanımayan ruhsat sahiplerinin iktidara yakınlığı ve yerel yöneticilerin tehditleri nedeniyle arazi sahipleri seslerini çıkaramıyor” dedi.

Ziyaret sırasında siyasi partilerin grup başkan vekillerine yeraltı kaynaklarının kullanılmasına karşı olmadıkları ama yasalara, kurallara aykırı, kontrolsüz şekilde çalışmalarına da izin verilmesini istediklerini ifade eden Bakırlıoğlu, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Çünkü jeotermal kuyusundan çıkan buhar elektrik santralinde kullanıldıktan sonra aynı sıvı olarak derinliğe reenjeksiyonla yani tekrar basma yöntemiyle geri verilmesi gerekiyor. 2000 metreden çıkarılıyorsa su yine 2000 metre derinliğe tekrar basılması gerekir. Ama işletmeler 100-200 metrede bıraktıkları için içme ve tarımsal sulamada kullanılan sularda bor miktarı kat kat artmıştır. Gece yarısından sonra filtreler kapatıldığı için zehirli gazlar santral bacasından ovaya bırakılmakta alaşehir bölgesinde tüm ovayı çürük yumurta kokusu kaplamaktadır. Aydın’da Manisa’da jeotermal elektirk santrallerinin bulunduğu yerlerde kanser vakaları artmıştır. Köyler yaşanmaz hale gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

“Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek” diyen CHP Milletvekili Bakırlıoğlu, “Mecliste kurulacak Araştırma Komisyonu konuyu tüm yönleriyle araştırıp raporunu ortaya koyduğunda ümit ediyorum ki JES’lerin yarattığı sorunlar çözülecektir” dedi

Metin Sert
Metin Sert
1959 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde dünyaya geldi. Çevre sorunları ve ekoloji mücadelesi ile ilgisi 1997 yılında Leylek Çayı‘nın akibeti ve bazı çocuk ölümlerini araştırarak başladı. Bugün başta Turgutlu Çaldağı’ndaki nikel madenciliği ve diğer çevresel tehditlere karşı mücadele yürüten TURÇEP YK üyeliği ile birlikte, Ekoloji Birliği ve EGEÇEP’te de YK üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Kişisel web sitesi: www.metinsert.com
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top