Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Manisa “havası en kirliler” arasında 4. sırada

Manisa “havası en kirliler” arasında 4. sırada

Temiz Hava Haktır Platformu’nun raporuna göre: “Havası en kirliler” arasında 4. sırada yer alan Manisa ili, “hava kirliliğine bağlı ölümler”de ise 6. sırada!

Temiz Hava Hakkı Plaformu’nun 2016 ile 2018 yılları arasındaki “Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri Kara Raporu”na göre; Manisa’lılar bu yıllar sürecinde 272 gün, Soma’lılar ise 224 gün kirli hava solumuşlar! Rapora göre “hava kirliğine bağlı nedenler ile ölümler”de de Manisa 6. sırada yer alıyor! “Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” raporunda ürkütücü bir başka bilgi ise; Soma’da bulunan Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun 2017 yılında neredeyse hiç çalıştırılmadığı, böylece hava kirliliği ölçümleri yapılamadığı açıkça yer alıyor!

Söz konusu rapora göre; ayrıca Türkiye’de 2017 yılında 52 bin kişi kirli hava yüzünden öldü. Manisa’da hava kirliliğine atfedilen ölüm sayısının ortalama 1.957 kişi, aynı şekilde hamile kadınlardaki düşük oranının ise 100 binde 213,6 gibi yüksek bir rakam olduğu belirtiliyor. Kirli havanın çocuklarda düşük doğum ağırlığı, otizm, diyabet (Tip 1), ani bebek ölümü sendromu, astım, KOAH, bronşiolit ve bronşit gibi solunum hastalıkları, zatürre, bebek ölümü ve zeka geriliği gibi sağlık sorunları ile ilişkili olduğu konusu, bilimsel olarak kanıtlanmıştı.

Vehbi Bakırlıoğlu, konuyu ‘Soru Önergesi’ ile Meclis’e taşıdı

“Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” raporundaki bilgilerin insanı dehşete düşürecek kadar vahim olduğunu ifade eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “2016-2018 yılları süresince Manisa’lılar 272 gün, Soma’lılar ise 224 gün kirli hava solumuşlar” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sağlık Bakanına iki ayrı soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu, havası en kirli bölgelerdeki kirlilik nedenlerinin başında sanayi kuruluşları ve kömürle çalışan elektrik santralleri geldiğine de dikkat çekti. Bakırlıoğlu, önergesinde “19,9 GW kurucu güce sahip 27 kömürlü termik santraline, 58 tane daha eklenerek ve 33,4 GW kurulu güç hedeflenmektedir. Gerekli tedbirler alınmadığından hava kirliliği açısından durum çok vahim hale gelecektir” uyarısında da bulundu.

Manisa “havası en kirliler” arasında 4. sırada

CHP Manisa Milletvekili Bakırcıoğlu, soru önergesi ilgili olarak yaptığı değerlendirmesinde ise Manisa’daki sanayi kuruluşları ve Soma’daki termik santrallerin kirliliğin asıl sorumluları olduğunu kaydederken, “Havası en kirli ilçemiz Soma. Bunun nedeni kömürle çalışan termik santrallerdir. Buradaki asıl sorun Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun 2017 yılında neredeyse hiç çalıştırılmaması” dedi. 2018 yılında ise yapılan ölçümlerde yıllık kükürtdioksit oranının normalin 4 katı fazla çıktığına da dikkat çeken Bakırlıoğlu, “Bu kabul edilemez bir durum. Birileri “hava kalitesi izleme istasyonları”nı kapatarak hava kirliliğini gizleyeceklerini düşünüyor. Termik Santraller gerekli tedbirleri almadıkları gibi, filtre sistemlerini de çalıştırmayarak zararlı baca gazlarını dışarı vermektedirler. Bu Manisa’ya, Soma’ya yapılmış en büyük kötülüktür” dedi.

Sadece Manisa’da ve Soma’da değil, ülkenin dört bir yanında durum aynı

“Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” raporundaki bilgiler konusunda açıklamalarda da bulunan Bakırlıoğlu, “Bursa Merkez ve Elbistan’da yaşayanların neredeyse tüm yıl (300 günden fazla) boyunca sınır değerlerin üzerinde kirli hava soluduğu, Türkiye’de 2018 yılında yeterli ölçüm yapılan 163 istasyonun % 96,3’ünde yıllık kirlilik ortalamasının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) limitlerinin üzerinde kirli olduğunun görüldüğü, daha da vahimi ise 2018 yılında ölçümler yetersiz olduğundan her 10 ilden 1’inde yaşayanların nasıl bir hava soluduğunu bilinmediği (Eskişehir, Bolu, Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya, Muş, Şırnak ve Uşak) rapora yansımıştır. Son 3 yıldır 16 ilde hava kalitesinde hiçbir iyileşme olmadığı ve ciddi hava kirliliği yaşandığı belirtilen raporda, havası en kirli illerin başında; Manisa ile birlikte, Afyon, Ankara, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Erzincan, Mersin, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Niğde, Osmaniye, Sakarya ve Sivas gelmektedir” dedi.

Manisa, hava kirliliğine bağlı ölümlerde 6. sırada

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada her yıl toplam 8 milyon insanın iç ve dış ortam hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle erken öldüğünün görüldüğünü belirten Bakırlıoğlu, “2017 yılında eğer hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değerlere indirilseydi, Türkiye’de hava kirliliğine bağlı 52 bin kişiyi bulan ölümlerin yaklaşık % 13’ünün önlenebileceği de belirtilmektedir” dedi.

Temiz hava, bir yaşam hakkıdır!

Her yurttaşın nasıl bir hava soluduğunu bilmeye hakkı olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, önergesinde “Yaşam hakkı; sağlıklı ve temiz bir havayı solumak, temiz suya sahip olmak, yeterli yiyeceğe hem fiziken, hem de ekonomik anlamda sahip olmaktır” ifadelerine yer verirken, Çevre Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından cevaplandırılması talebiyle şu soruları yöneltti:

“Kirliliğe neden olan Soma termik santrallerinde ve Manisa’daki sanayi kuruluşlarında kirliliği önleyecek tedbirler neden alınmamıştır?”, “Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri Kara Raporundaki” verilerin, bakanlığınız resmi verileri ile uyuşup uyuşmadığı ve Manisa’da hava kirliliğine atfedilen ölüm sayısı ortalamasının 1.957 kişi olduğu, aynı şekilde hamile kadınlardaki düşük oranı 100 binde 213,6 olduğuna ilişkin bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda bir çalışma yapılacak mıdır?”.

Metin Sert
1959 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde dünyaya geldi. Çevre sorunları ve ekoloji mücadelesi ile ilgisi 1997 yılında Leylek Çayı‘nın akibeti ve bazı çocuk ölümlerini araştırarak başladı. Bugün başta Turgutlu Çaldağı’ndaki nikel madenciliği ve diğer çevresel tehditlere karşı mücadele yürüten TURÇEP YK üyeliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca EGEÇEP ve Ekoloji Birliği'nde de YK üyeliği görevlerinde bulundu.
https://ekolojibirligi.org

Manisa “havası en kirliler” arasında 4. sırada” hakkında bir düşünce

  1. Merhabalar

    Benim aldim Zeliha Sanli , Manisa Salihli dogumluyum orada liseyi bitirdim. Sizin etkinliklerinize katilmak istiyorum. Bu konuda calismalarinizi begeniyorum ve takdir ediyorum.

Bir cevap yazın

Top