Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Mahkemenin İki Kez İptal Ettiği Tarım Arazisine Maden Ocağı İçin Bakanlıktan Üçüncü Onay

Mahkemenin İki Kez İptal Ettiği Tarım Arazisine Maden Ocağı İçin Bakanlıktan Üçüncü Onay

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, daha önce iki kere verdiği “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edilen Malatya Yeşilyurt’taki kalker ocağı projesine üçüncü kez onay verdi. Mahkemenin iki kere iptal ettiği, Malatya Yeşilyurt’taki kalker ocağı projesi 2009/7 sayılı genelgeyle yeniden onaylandı.

Mahkemenin iki kere “ÇED Gerekli değildir” kararını iptal ettiği, Malatya Yeşilyurt’taki kalker ocağı projesini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2009/7 sayılı genelgeyle yeniden onayladı.

Cumhuriyet gazetesinin Şeyda Öztürk’ün haberine göre, Dega Hafriyat İnşaat şirketi, Yeşilyurt’un Seyituşağı Mahallesi’ndeki tarım alanlarında gerçekleştirmek istediği kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için ilk adımı 2012’de attı.

Şirketin projesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Daha sonra açılan davanın ardından mahkeme, “Aynı şirket tarafından birbirine bitişik iki maden ocağının ayrı ayrı gösterilerek 25 hektardan küçük iki ayrı proje olarak sunulmasının projeyi ÇED raporu hazırlama sürecinden kaçırma niyeti olarak değerlendirildiği görüşüne yer verildiğini” belirterek ÇED gerekli değildir kararını iptal etti.

Kararın ardından şirket 2019’da 53.21 hektarlık yeni bir projeyle bakanlıktan “ÇED olumlu” kararı aldı. Bu projeye ilişkin açılan davanın ardından da Malatya İdare Mahkemesi projenin hayata geçmesi durumunda yeraltı sularının, çevresindeki tarım alanlarının, hayvancılığın olumsuz etkileneceği, ortaya çıkan tozun sağlığa zararlı olduğunu belirterek yeni projeye verilen onayı da iptal etti.

Yaşam savunucularının karşı çıktığı, 2009/7 sayılı genelgeyle birlikte mahkeme iptalinin ardından İnceleme Değerlendirme Komisyonu’yla (İDK) proje sürecine yeniden başlandı. Tarım alanlarında etkili olacak 53.12 hektarlık projeye bakanlık bir kez daha “ÇED olumlu” kararı verdi. Bununla birlikte alanda yılda 1 milyon 170 bin ton üretim yapılacak. 


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top