Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kuzey Ormanları İzleme Raporu: Trakya bölgesindeki sanayi tahribi katlanarak arttı

Kuzey Ormanları İzleme Raporu: Trakya bölgesindeki sanayi tahribi katlanarak arttı

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği tarafından Kuzey Ormanları’nın korunması ve savunulmasına katkı sağlamak amacıyla hazırladığı “Üç Aylık İzleme Raporu” kamuoyuyla paylaşıldı.

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği tarafından Kuzey Ormanları’nın korunması ve savunulmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan “Üç Aylık İzleme Raporu” kamuoyuyla paylaşıldı. Kuzey Ormanları Araştırma Derneği’nin yayınladığı 3 aylık rapora göre, Trakya Bölgesi’ndeki sanayi tahribi katlanarak arttı. Toplam 436 adet tehdit, tahrip ve savunma nitelikli durum görüldü.

Kuzey Ormanları Üç Aylık İzleme Raporu, dünyanın en önemli doğa alanlarından ve ekolojik koridorlarından biri olan Kuzey Ormanları Coğrafyasını düzenli olarak izleyip raporlayarak, Kuzey Ormanları’nın korunması ve savunulmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanıyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının raporunda yine sanayi faaliyetlerinin doğa tahribatını arttırdığı gözlendi.

Raporda öne çıkan ayrıntılar ise şöyle:

HALK SAVUNDU, ŞİRKETLER SALDIRDI

Kuzey Ormanları coğrafyasında yer alan;

  • Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkale, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Yalova, Balıkesir ve Bursa illerini kapsayan izleme faaliyetinde 2021 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca 436 adet tehdit, tahrip ve savunma nitelikli izleme kaydedildi.
  • Kaydedilen izlemelere bölgesel olarak bakıldığında 1. Bölgede (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkale) 120 adet, 2. Bölgede (İstanbul) 92 adet, 3. Bölgede (Sakarya, Kocaeli, Düzce) 99 adet ve 4. Bölgede (Yalova, Kuzey Balıkesir, Kuzey Bursa) 32 adet tehdit, tahrip ve savunma başlığı tespit edilmiştir. Yapılan izlemelerde ayrıca Kuzey Ormanları ile ilgili yasa-yönetmelik değişikliği, ormanlara giriş yasakları gibi başlıklarda ulusal ölçekli 53 adet, Marmara Denizi ile ilgili olarak da 28 adet izleme kaydedildi.
  • Kuzey Ormanları Coğrafyasının batısında yer alan Trakya Bölgesi’ndeki sanayi tahribi katlanarak arttı. Trakya Bölgesi’nde sanayi faaliyetleri ve buna bağlı olarak arazi kullanım değişiklikleri hızla artıyor.
  • 2021 Temmuz/Ağustos/Eylül ayları boyunca Kuzey Ormanları Coğrafyası’nın önemli doğa alanlarından biri olan Saroz’a yönelik tahrip faaliyetleri artarak devam etti
  • Kuzey Ormanları coğrafyasının 3. bölgesinde 99 adet izleme kaydedildi, tahrip haberlerinde Sakarya ili ön plana çıktı. Bu üç aylık periyotta çok sayıda orman, sanayi ve tarım alanında yangın çıktı. Marmara Denizi’ni yaz ayları boyunca kaplayan müsilajın ise deniz dibine çöktüğü gözlendi.
  • Kuzey Ormanları’nın Kocaeli Gölcük Halıdere mevkilerimizi tahrip eden ve üç yıl önce kapatılan taş ocağı sahasına tırların girdiğini gören bölge halkı, sahaya giden yolu kapattı.

İSKELE VE BETON SANTRALİ PROJESİ İPTAL EDİLDİ

Raporda sadece olumsuzluklar yer almıyor. 3 aylık dönemde savunma kazanımları da oldu. Tekirdağ Süleymanpaşa’daki Asyaport Limanı’na ek ilave iskele ve beton santrali projesiyle ilgili Bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararı, Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası’nın açtığı dava sonucu iptal edildi.

Yaz ayları boyunca iklim krizi ve kuraklığın iyice savunmasız bıraktığı orman alanları, büyük bölümü insan kaynaklı orman yangınlarına teslim oldu. Kuzey Ormanları coğrafyasında da izleme yapılan 3 aylık dönemde en sık gözlenen tahrip başlığını orman yangınları oluşturdu. Bu periyotta orman yangınları ile ilgili 102 adet izleme yapıldı.

.Rapora ulaşmak için tıklayınız


Kaynak: Bianet

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top