Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Kum ocakları Dicle Nehri’nin yönünü değiştiriyor

Kum ocakları Dicle Nehri’nin yönünü değiştiriyor

Cizre’deki Dicle Nehri üzerinde bulunan ve oluşturdukları girdaplarla bugüne kadar çok sayıda kişinin boğulmasına neden olan kum ocakları, çalışma ruhsatlarının süreleri dolmasına rağmen faaliyetlerini sürdürerek nehrin yönünü değiştiriyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Dicle Nehri üzerinde bulunan ve yıllardır tepkilere rağmen kapatılmayan kum ocakları, her geçen gün çalışma alanlarını daha da genişletiyor. Kent genelinde sayısı 6’yı aşan ocaklardan birçoğu Cizre ile Şırnak merkeze bağlı Kasrik Beldesi arasındaki alanda bulunuyor. Bu ocaklardan ise sadece birisinin ruhsatının bulunduğu, diğerlerinin çalışma ruhsatlarının sürelerinin dolduğu öğrenildi. Ocaklar, buna rağmen her geçen gün kazı çalışmalarını çok sayıda iş makinesi ile nehrin farklı noktalarına taşıyor.  

OCAKLARIN AÇTIĞI GİRDAPLAR ONLARCA CAN ALDI   

Söz konusu ocaklar, nehirdeki canlı yaşamına büyük zarar veriyor. Nehrin kenarında bulunan az sayıdaki yeşilin yok olmasına da neden olan ocaklar, aynı zamanda nehir içinde derin girdapların açılmasına neden oluyor. Yıllardır devam eden işlemden kaynaklı nehrin kent merkezi ve yakın çevresi içerisinde kalan bölümünün neredeyse tamamı derin girdaplarla doldu.  

Bu girdapların bulunduğu alanlarda sadece son iki yıl içerisinde nehre serinlemek için giren çoğu çocuk 20’yi aşkın kişi boğularak hayatını kaybetti.  

Tüm bunlara rağmen çalışmaları bir türlü durdurulmayan ve denetim altına alınmayan ocaklar, bir süredir de nehrin bazı alanlarına set çekmeye başladı. Ocaklar, set çektiği alanların arkasında çalışmalarını sürdürürken, söz konusu setten kaynaklı bazı yerlerde nehrin yönü değişmiş durumda. 

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top