Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Efes Selçuk Kent Konseyi’nden RES tepkisi

Efes Selçuk Kent Konseyi’nden RES tepkisi

Efes Selçuk’un Sultaniye Köyü’nde yeni kurulması planlanan Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) reaktörleri ile ilgili olarak Efes Selçuk Kent Konseyi, Atatürk Anıtı önünde bir basın açıklaması yaptı. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Sultaniye Köy Muhtarı Selami Üyücü, Efes Selçuk Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu, konsey üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşların katıldığı basın açıklamasında konuşan Sengel, kararlılık ve direnme çağrısında bulundu.

‘TEK YOL KARARLI BİR ŞEKİLDE DİRENMEK’

Efes Selçuk Kent Konseyi tarafından düzenlenen basın açıklamasında tüm yurttaşlara çağrıda bulunan Sengel; “Bu süreçte yapılacak tek şey direnmek ve kararlı olmaktır. Şu anda ÇED Raporundan bahsedemiyoruz. Genel itibariyle RES’ler önce kurulur daha sonra hukuksal kısmı halledilir. Ama o reaktörler oraya kurulduktan sonra kaldırılması mümkün değil. Bu konuda öncelikle Belediye Başkanı olarak bana; kent konseyine, burada bulunan tüm katılımcılara, sermayenin değil, doğanın yanında olanlara büyük bir iş düşüyor. Biz hep beraber Sultaniye Köy Muhtarımız ile birlikte bölge halkının yaşam koşullarının daha da kötüye gitmemesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

‘İNSANA, HAYVANA, DOĞAYA ZARAR’

İnsanın, doğanın ve canlının zarar görebileceği her şeyin karşısında duracaklarını kaydeden Sengel; “Sultaniye Köyü’nde sadece 35 kişi yaşıyor deyip arkamızı dönemeyiz. Kaldı ki; orada yaşayan insanların da reaktörlerden ciddi anlamda rahatsızlığı var. Gürültünün işitme kaybı başta olmak üzere insan sağlığına, nörolojik yapısına ciddi anlamda zararı olduğunu söylemek gerekiyor; reaktörlere bu kadar yakın mesafede hayvancılığın yapılamayacağını söylemek gerekiyor. Etraftaki bitki örtüsünün tamamen yok olacağını ifade etmek gerekiyor” diye konuştu.

Sultaniye Köyü’nde bulunan 5 reaktöre ek olarak yeni kurulması planlanan 5 reaktöre karşı kamuoyu oluşturmak ve halkı bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Efes Selçuk Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu, Rüzgar Enerjisi üreten reaktörlerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine değindi. Tozlu yaptığı açıklamada; “ Bundan 3-4 yıl önce de Sultaniye Köyü’nde kurulan RES lerle ilgili olarak yürütülen hukuk mücadelesi sonuçlanmadı. Şimdi var olan beş adet reaktörün yanına yenilerinin kurulması planlanıyor” dedi.

Uzunluğu 80 metreyi bulan reaktör kanatlarının çalışmaya başladığı zaman çevrede büyük bir gürültü kirliliği oluşturduğunu hatırlatan Tozlu; RES’lerin oluşturduğu sıcaklık değişimi sebebiyle kuşların göç yollarının değişmesine, bunun da kentin kuşlar açısından zengin olan hayvan popülasyonuna zarar verdiğini söyledi. Efes Selçuk’ta her zaman kamuoyu oluşturacaklarının altını çizen Tozlu; “Sultaniye Mahallesi’nin nüfusu çok az olsa da Kent Konseyimiz bir insanın, bir kuşun dahi yaşamına her şeyden fazla değer verir. Hukuki sürecin başlatılmasında Sultaniye Mahallesi Muhtarına, köy halkına ve hepimize büyük görevler düşmektedir” diye konuştu.

“SERMAYENİN DEĞİL DOĞANIN YANINDA OLACAĞIZ”

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, insanın, doğanın ve canlının zarar görebileceği her şeyin karşısında duracaklarını ifade ederek, “Bu süreçte yapılacak tek şey direnmek ve kararlı olmaktır. Şu anda ÇED raporundan bahsedemiyoruz. Genel itibariyle RES’ler önce kurulur daha sonra hukuksal kısmı halledilir. Ama o reaktörler oraya kurulduktan sonra kaldırılması mümkün değil. Bu konuda öncelikle Belediye Başkanı olarak bana; kent konseyine, burada bulunan tüm katılımcılara, sermayenin değil, doğanın yanında olanlara büyük bir iş düşüyor. Biz hep beraber Sultaniye Köy Muhtarımız ile birlikte bölge halkının yaşam koşullarının daha da kötüye gitmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Uzunluğu 80 metreyi bulan reaktör kanatlarının çalışmaya başladığı zaman çevrede büyük bir gürültü kirliliği oluşturduğunu hatırlatan Tozlu, RES’lerin oluşturduğu sıcaklık değişimi sebebiyle kuşların göç yollarının değişmesine, bunun da kentin kuşlar açısından zengin olan hayvan popülasyonuna zarar verdiğini söyledi. Tozlu, “Sultaniye Mahallesi’nin nüfusu çok az olsa da Kent Konseyimiz bir insanın, bir kuşun dahi yaşamına her şeyden fazla değer verir. Hukuki sürecin başlatılmasında Sultaniye Mahallesi Muhtarına, köy halkına büyük görevler düşmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top