Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Kazdağları’ndaki ağaç katliamına Eczacıbaşı da katıldı!

Kazdağları’ndaki ağaç katliamına Eczacıbaşı da katıldı!

26 Şubat 2013 tarihinde ÇED onayı aldığı öğrenilen Eczacıbaşı’na ait altın-gümüş maden ocağı projesi, başlatılan ağaç kesimleri ile Biga Yarımadası’nın tekrar gündemine girdi.

Kirazlı altın madeni nedeni ile artan toplumsal muhalefete rağmen Biga Yarımadası bölgesindeki altın madenciliği çalışmaları hız kesmiyor. 26 Şubat 2013 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), onayı aldığı öğrenilen proje dolayısıyla bugünlerde başlatılan ağaç kesimleri ile Kazdağları tekrar gündemde.

Çanakkale Valiliği internet sitesinde madencilik faaliyetini şöyle duyurdu:

“Çanakkale İli Lapseki İlçesi, Kocabaşlar Köyü civarında İR:68955 ruhsat nolu sahada, Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler San. Tic. A.Ş. tarafından açılması planlanan ‘Altın-Gümüş Maden Ocağı’ projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Altın-Gümüş Maden Ocağı projesi hakkında, ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararı verilmiştir.”

MADEN BARAJIN 1 KM YAKININDA!

Söz konusu proje, bölgede uzun süredir faaliyet gösteren Şahinli madenine 1,5 kilometre mesafede bulunuyor. Maden ise, Bayramdere Barajı‘na ise sadece 1 kilometre uzaklıkta. Bayramdere Barajı, 2002’de bölgeye sulama ve içme suyu temini amacıyla hizmete alınmıştı.

Söz konusu 1 kilometrelik uzaklık su toplama havzasına değil, fiilen baraj gölüne olan uzaklık olduğu görülürken. Şahinli madeni de Bayramdere baraj gölüne 2700 metre mesafede bulunuyor.

ÇED raporlarının, madencilik ruhsatlarının ve orman kesim izinlerinin kolay erişilir ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmaması da halkın sağlığı için yaptığı mücadele aşısından ciddi bir engel anlamı taşıdığı belirtiliyor. Valilik internet sitesindeki 2 Ocak 2013 tarihli nihai ÇED süreci duyurusunda, “Altın-Gümüş Madeni Ocağı projesi ile ilgili olarak inceleme ve değerlendirme komisyonunca nihai kabul edilen ÇED Raporu, 31.12.2012-16.01.2013 tarihleri arasında Çanakkale Valiliği’nde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü duyurusu şeklinde “10 iş günü olarak halkın görüş ve önerilerine açılmıştır” deniliyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top