Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Karaburun’da olaylı GES Toplantısı: Halk İstemiyor, Şirket Israr Ediyor

Karaburun’da olaylı GES Toplantısı: Halk İstemiyor, Şirket Israr Ediyor

Halkın itirazlarına rağmen Karaburun’da 87 tane rüzgar türbini konumlandıran Lodos Elektrik’in güneş enerjisi projesi de tepkiyle karşılandı. Projeye tepki gösteren yurttaşlar bakanlık yetkililerinin aksine ‘Toplantı yapılamadı’ diye ikinci bir tutanak tuttu. Yurttaşlara destek veren CHP’li vekiller ile firma yetkilileri arasında da gerginlik yaşandı.

Lodos Karaburun Elektrik Üretim A.Ş firmasının Karaburun‘daki rüzgar türbinlerinin yanına yardımcı kaynak olarak kurmak istediği 7 adet güneş enerjisi santralinin bugün yapılması planlanan halkın katılım toplantısı gergin geçti.

“Son sözü doğa söyler”, “Hırsa, ranta hayır”, “Meramıza dokunma” yazılı dövizler taşıyan çevreciler ve bölge halkı “Lodos dışarı” sloganları atarak firmaya tepki gösterdi. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Tacettin Bayır ve Kani Beko‘nun da destek verdiği yurttaşlar toplantıyı iptal ettirmek istedi.

İKİ AYRI TUTANAK TUTULDU

Yayla Mahallesi Köy Odası’nda olacağı duyurulan toplantı, yurttaşların tepkisine rağmen köy meydanında yapılmak istenince gerginlik arttı. Bakanlık yetkilileri toplantının yapıldığını ancak bölge halkının istemediği yönünde tutanak hazırladı. Karaburun Kent Konseyi de toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu. 

Karaburun Kent Konseyi‘nin hazırladığı tutanakta, “Projeye ilişkin tepki göstermek amacıyla ve bilgilendirilmek istemeyen yöre halkının çoğunluğu olduğu görüldü. Yöre halkının ‘Mera alanları, tarım alanlarında’ bu projenin yapılmasını istemediği anlaşıldı. Saat 13:00’de planlanan halkın katılımı toplantısı için Çevre ve Şehircilik İklim Müdürlüğü tarafından çağrı yapıldı. Halkın ‘Lodos Dışarı’ şeklinde slogan atarak bilgilendirilmek istemedikleri görüldü. Müdürlük yetkilisi saat 13:01’de bilgilendirme yapmaya başladığı, ancak halkın tepki göstererek bilgilendirmek istemediği görüldü” denildi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “YAPILANLAR USULSÜZ”

Tutanak tartışmasına CHP’li vekiller ve Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ile yurttaşlar tepki gösterdi. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “Tutanağın köy odasında tutulması gerekiyordu. Orası kapalı olduğu için toplantının bahçede yapıldığını yazdılar. Bu usulsüzdür. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü’ne itiraz edeceğiz” dedi.

CHP’Lİ VEKİLLERDEN FOTOĞRAF TEPKİSİ

Öte yandan CHP’li vekiller Murat Bakan ile Kani Beko‘nun, firma yetkilisi olduğu iddia edilen bir kişi tarafından fotoğraflarının çekilmesi gerginliği artırdı. Vekiller duruma tepki gösterip şikayetçi olacaklarını bildirirken, olayların büyümesi güvenlik güçleri tarafından önlendi.

ÇED SÜRECİ BAŞLATILMIŞTI

Lodos Karaburun Elektrik Üretim A.Ş adlı firma Karaburun İlçesi, Pirenli Dağı, Kurkaya Tepe, Yayla Düzü, Değirmentepe, Çataltepe, Mınıslı sınırlarında bulunan RES alanlarına yardımcı kaynak olarak GES kurmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. 7 bölgeye toplam 181 bin 818 panel konulması planlanıyordu.

BÖLGEDE TEHDİT ALTINDA TÜRLER BULUNUYOR

Bakanlığın “Çevresel Etki Değerlendirme” süreci başlattığı proje alanı 1/100.000 Ölçekli İzmir-Manisa Çevre Düzeni Planı’na göre çayır mera alanı olarak kayıtlı. Yine proje alanı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde kalıyor. Proje dosyasına göre, güneş enerji santrallarının kurulacağı alanda 15 adet endemik, dört adet nadir ve CITES (Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme) kapsamında beş adet bitki türü tespit edilmiş.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top