Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kanal İstanbul projesine itirazlar sadece dilekçe ile sınırlı kalmayacak

Kanal İstanbul projesine itirazlar sadece dilekçe ile sınırlı kalmayacak

Bir “yıkım projesi” olan Kanal İstanbul’un ÇED raporuna itirazın bugün (02 Ocak 2020) son gününde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde buluşan kent ve yaşam savunucuları, “İtirazlarımız dilekçelerle son bulmayacak” dediler. Yoğun yağışa ve polisiye engellemelere rağmen son itiraz dilekçelerini de verdikten sonra basın açıklaması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının önünde bir araya gelen eylemciler “Ya Kanal ya İstanbul, katıl durduralım!” yazılı bir pankart açtı.

“Ya Kanal ya İstanbul” sloganı etrafında bir araya gelen inisiyatif adına basına bir açıklama yapan Ayşe Yıkıcı, mücadele edilmesi halinde projenin durdurulabileceğini söyledi. Yıkıcı şöyle konuştu: “Onlar güzel İstanbul’u ve içinde bulunduğu bölgeyi doğası dışına çıkararak bir ucube yaratmak istiyorlar. Soru şu: Buna razı gelecek miyiz? İstanbul’u rant canavarlarına emanet edecek miyiz? Sen de katıl, son su ve nefes kaynaklarımızın, tarım alanlarımızın rant odakları tarafından yağmalanmasına izin vermeyelim.”

“Haramilerin saltanatını yıkacağız”

Basın açıklamasının ardından şair Ataol Behramoğlu‘nun gönderdiği mesaj okundu. Daha sonra ise bando eşliğinde “Bekle Bizi İstanbul” şarkısı söylenerek eylem sona erdirildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “Kanal İstanbul projesine itirazlar sadece dilekçe ile sınırlı kalmayacak

  1. Kanal istanbul projesi Çed olumlu kararı alamaz. Eğer alırsa Türkiye’de üniversiteleri kapatmak gerek. Hiç bir bilim insanı bu projeye özgür iradesiyle onay vermez, veremez. ÇED raporunda kurum görüşleri de onay vermemiş durumda. Çed süreci başlatılsın şeklinde alınan görüşleri onay gibi sunmak ayrı bir aldatma yöntemi. STKlara tam da şimdi görev düşüyor. Bu proje Çed olumlu onayı alırsa yanıltıcı görüş verenlerin iplikleri de pazara çıkarılır. Kanal İstanbul STKlar ve halk için artık KIRMIZI ÇİZGİ.

Bir yanıt yazın

Top