Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Hayvan Özgürlüğü aktivistleri Tarım ve Orman Bakanlığı önünde eylem yaptı

Hayvan Özgürlüğü aktivistleri Tarım ve Orman Bakanlığı önünde eylem yaptı

Ankara’da vegan aktivistler, İstanbul ve Bolu’da faytona koşulan atların Ruam (+) karantinası altında tutulma sürecine dair hiçbir resmi açıklama yayımlamayan Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Aktivistler, atlı faytonların yasaklanmasına dair tek sorumlunun yerel yönetimler olmadığını hatırlattı. Halk sağlığı tehdidine dönüşen ve hayvan hakları ihlali olan süreçte, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da sorumluluğu olduğunu belirtti. “İBB önünde sorulan soruları burada da tekrar ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Bakan Bekir Pakdemirli’ye ve hükümete soruyoruz” diyen aktivistler, Bakanlığa yanıtlaması istemiyle sorularını yöneltti. Açıklamanın tamamı şöyle:

“İstanbul Büyükada’da faytonlarda sömürülen 81 at İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ruam (+) teşhisi konularak öldürüldü. Aynı günlerde Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı’nda faytonda kölelik yapan 83 attan 8’inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde 13 gündür vegan aktivistler atların yaşam hakkı için yaşam nöbetindeler.

Ancak konunun tek muhatabı Ekrem İmamoğlu ya da yerel yönetimler değil. İstanbul Adalar Kaymakamlığı’nın açıklamaları ve Bolu Valiliği’nin beyanı dışında, köle atlar hakkında ne yerel yönetimler, ne de Tarım ve Orman Bakanlığı resmi bir açıklama yayımladı. Ankara’da yaşayan vegan aktivistler olarak İBB önünde sorulan soruları burada da tekrar ediyoruz.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Bakan Bekir Pakdemirli’ye ve hükümete soruyoruz:

  • Bolu ve İstanbul’da karantina koşullarındaki atların sağlık durumu nedir?
  • Karantina altında kalan atların bakımı ile kimler ilgilenmektedir? 
  • At veterineri olmayan Adalar’da karantinadaki atlarla ilgilenecek veteriner hekim, tekniker, personel var mı?
  • Atlı faytonların yasaklanması durumunda atların yaşayacağı rehabilitasyon koşullarının çalışmasına başlandı mı?
  • Atların yoğun kullandığı yollar ve otlama alanlarında hastalığın bulaşma riskini önleyen dezenfeksiyon işlemleri yapıldı mı?
  • Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Hayvan Hakları Komisyon Raporu, “Faytonların tüm yurtta bütünüyle kaldırılmasının” uygun olacağını değerlendirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı bu değerlendirmeden haberdar mı ve gerekli çalışmaları yapmakta mı?

Son olarak talebimizi yineliyoruz: Adalar’da ve Türkiye’nin her yerinde atlı faytonların ve hayvan sömürüsünün tamamının amasız, fakatsız, koşulsuz, yüzde 100, turistik ya da başka bir amaçla kullanıma devam edilmeden derhal yasaklanmasını istiyoruz! Özgür ve vegan bir dünya kuruluna kadar mücadelemiz sürecek.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top