Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > İBB’den Paris Anlaşması’na Destek: Saraçhane Yeşil Işıkla Aydınlatıldı

İBB’den Paris Anlaşması’na Destek: Saraçhane Yeşil Işıkla Aydınlatıldı

C40 şehirleri ile birlikte ortak gerçekleşen etkinlikte İBB binası yeşil ışıkla aydınlatıldı. İstanbul, 5. yıl dönümü nedeniyle Paris Anlaşması’na verilen küresel destekte yerini aldı.

Aralarında İstanbul’un da bulunduğu; Paris, New York ve Los Angeles, Rio de Janeiro, Barselona, Seul dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki toplam 17 şehir, dün akşam simgesel yapılarını yeşil renkte aydınlatarak; dünyanın 40 mega kentinin oluşturduğu C40 İklim Liderlik Grubu’nun organize ettiği etkinliğe katılmış oldu.

İBB ve 40 mega kentten iklim krizi uyarısı

Etkinlik, iklim değişikliğiyle mücadele için 2015 yılında imzalanan ve 195 ülke tarafından kabul edilen Paris Anlaşması’nın beşinci yıldönümünü kutlamayı amaçlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), C40 tarafından düzenlenen etkinliğe katılarak, İstanbul olarak Paris Anlaşması’na verdiği desteği yinelemiş oldu.

İlk etkinlik 2017’de gerçekleştirildi

ABD Başkanı Donald Trump, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’ni Paris Anlaşması’ndan çekme niyetini açıkladıktan sonra, dünya çapında 50’den fazla şehir, anlaşmaya verdikleri desteği teyit etmek için sembolik yapılarını yeşil renkle aydınlatmıştı.

C40 hakkında:

C40 Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu (C40 Cities), iklim değişikliğine karşın sera gazı emisyonlarının azaltılması için Ekim 2005’te Londra’da dünya kentlerinin bir araya gelerek oluşturdukları bir ağ. Bu oluşumun amacı, iklim üzerine çalışmalar yürüten lider kentleri bir araya getirmek. C40, etkili bir iş birliği, bilgi paylaşımı ve iklim değişikliği ile ilgili anlamlı, ölçülebilir ve sürdürülebilir politikalar belirleyen kentleri destekleme amacı gütmekte. C40 Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu, son on yılda 90’ın üzerinde kenti bir araya getirmiş ve bu kentler sayesinde 700 milyonluk nüfusu temsil etme hakkına sahip olmuş durumda. C40 Kentleri’nin Afrika’dan 11, Asya’dan 31, Avrupa’dan İstanbul dahil 19, Amerika’dan 27 ve Okyanusya’dan da 3 kent üyesi bulunuyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

İBB’den Paris Anlaşması’na Destek: Saraçhane Yeşil Işıkla Aydınlatıldı” hakkında bir düşünce

  1. Dünyada yaşayan insanlar olarak, doğaya saygılı olmalı, doğanın dengesini bozacak şeyleri yapmamalı, aksine yardımcı olmalıyız, aksi takdirde çok ağır bedeller ödemek zorunda kalırız.

Bir cevap yazın

Top