Buradasınız
Ana Sayfa > Arkeoloji > Hasankeyf’te su Helenistik dönem mağaralarına ulaştı!

Hasankeyf’te su Helenistik dönem mağaralarına ulaştı!

Hasankeyf’in eski yerleşim birimine komşu olan Helenistik dönemine ait mağaralara su yetişirken, ilçenin son sakinleri de 2020’nin ilk gününde konutlarından ayrıldı. Son yağışlarla birlikte Dicle’de su seviyesi  yükseldi. Su, Hasankeyf’teki mağaralara ulaştı!

Son yağışlarla birlikte Dicle Nehri’nde su seviyesi  yükseldi ve böylece de su, Hasankeyf’teki mağaralara ulaştı! Hasankeyf’in eski yerleşim birimine komşu olan Helenistik dönemine ait mağaralara su yetişirken, ilçenin son sakinleri de 2020’nin ilk gününde konutlarından ayrıldı.

BARAJ HAVZASI SU DOLUYOR

Ilısu Barajı‘nda su tutulmasının ardından tarihi ilçe Hasankeyf’in bazı mağaralarına su, yakınlaştı. Tarık Akan’ın 1977 yılında çektiği ‘Nehir’ filmindeki bazı sahnelerinde yer alan Dicle Nehri kıyısındaki tarihi mağaralara su iyice yaklaştı. Uzun yıllar çardak ve dinlenme tesislerinin bulunduğu Dicle yatağında su seviyesi, son yağışlarla birlikte yükseldi. 16. DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Şubat aylarının başlarında su seviyesinin eski köprüye ulaşacağını belirttiler.

HASANKEYF’İN SON TAŞINANLARI

Yeni yerleşim biriminde yapılan 855 konutun büyük bölümüne ilçe sakinlerinin taşındığını söyleyen Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen: “Evleri olmayan yaklaşık 40-50 civarında ilçe sakinimiz eski yerleşim biriminde kalmıştı. Bu vatandaşlar için de bir çalışma yapıldı” dedi.

Öte yandan elektrik ve su kesintisinin yaşandığı eski ilçe merkezinde kalan son ilçe sakinleri de 2020’nin ilk gününde hüzünlü şekilde ilçeden ayrıldı. 

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Hasankeyf’te su Helenistik dönem mağaralarına ulaştı!” hakkında bir düşünce

  1. J’éprouve une infinie tristesse à la vue de ces photos. Je garde un souvenir ebloui de ma visite à Hasankeyf en 2017. Éblouissement dû à la beauté du site mais aussi à la qualité des rencontres ce jour-là : un ami de Mathias Depardon, trois garçons nonchalants et rigolards, un guide musicien…

    “Bu resimleri gördüğümde çok üzgünüm. 2017 yılında Hasankeyf’e yaptığım ziyaretin göz kamaştırıcı bir anısını saklıyorum. Aynı zamanda sitenin de güzelliğinden dolayı ve o günkü toplantıların kalitesi nedeniyle göz kamaştırıcı: Mathias Depardon’un arkadaşı, üç hazırlıksız ve komik çocuk, bir müzisyen rehberi…” (Mesajın Fransızcadan çevirisi: Ekoloji Birliği)

Bir cevap yazın

Top