Buradasınız
Ana Sayfa > Arkeoloji > Hasankeyf yok olmasın!

Hasankeyf yok olmasın!

Hasankeyf İçin Küresel Eylem Günü kapsamında yapılan basın açıklamasından bir görünüm. Aynı zamanda Ekoloji Birliği bileşenleri de olan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi tarafından düzenlenen etkinlikte, “Hasankeyf için geç değildir! 12 bin yıllık antik kent Hasankeyf’i, 199 köyü ve üstün biyo-çeşitliliğe sahip Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı Projesinde sona yaklaşıldı. Bu dünyada inşaatı biten ve faaliyete geçmeyen baraj, nükleer santral ve başka projeler var. Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni sular altında kalmasını engelleyecek katılımcı toplumsal bir mücadeleye gereksinim var. Bu mücadeleyi başarıya ulaştırmamız için herkesi ve her kurumu yanımızda durmaya davet ediyoruz” denilerek, evrensel düzeyde çağrı da yapıldı.

Yurt dışından da gelerek destek veren bazı kuruluş temsilciliklerinin de katılım gösterdiği basın açıklamasında, “Ne 10 Haziran’da ne de sonrasında su tutmamasını ve Ilısu Baraj Projesi’ni durdurması çağrısını yapıyoruz! Hasankeyf için geç değildir! ” denildi. Britanya’dan dayanışma amaçlı gelen ve geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Hasankeyf için mektup yazdığının belirten AP milletvekili Julie Ward da ayrıca bu konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. (08 Haziran 2019)

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top