Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarından açıklama: Kanal Çeşme’ye Hayır!

Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarından açıklama: Kanal Çeşme’ye Hayır!

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları rant politikasının bir parçası olan acil kamulaştırmalar ve kanal çeşme ile ilgili olarak bir  açıklama yayınladı. “Kanal Çeşme’ye Hayır” denilen açıklamada, projenin ekolojik yıkım getireceği ileri sürüldü.

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları rant politikasının bir parçası olan acil kamulaştırmalar ve kanal çeşme ile ilgili olarak bir  açıklama yayınladı. “Kanal Çeşme’ye Hayır” denilen açıklamada, projenin ekolojik yıkım getireceği ileri sürüldü.

Kamusal anlayışları gereği Çeşme ve Urla halkının hakları için mücadele edeceklerini belirten Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları, “Halkımız işsizlik ve pahalılık cehenneminde yaşarken biz Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları susmayacağız, halkımızı ve meslektaşlarımızı aydınlatmaya devam edeceğiz” dedi.

ACİL KAMULAŞTIRMA RANT POLİTİKASININ PARÇASI OLDU!

Kuzey Ege‘nin haberine göre, “Kanal Çeşme’ye Hayır” denilen açıklama ise şöyle:

“Bakanlar Kurulu Kararı ile Acil Kamulaştırma Kararı verilen Çeşme’de 388 parsel ve Urla’da 178 parsel için neden acele edildiği ortaya çıktı. Olağanüstü Hal ve Savaş halinde uygulanması gerekli olan “Acil Kamulaştırma” da günümüzde rant politikasının bir parçası oldu

Bu parseller genelde doğal sit alanı iken 2019 Eylülünde bir kararname ile “Çesme Turizm ve Koruma Kapsamı Turizm Gelişme Bölgesi” ilan edildi. Ne gariptir ki acele kamulaştırılan bu bölge Zeytineli mahallesidir. İçinde DİSK Genel-İş Sendikası’nın arazisi de vardır. Ulaştırma Hava Meydanları İşletmesine ait bir sosyal tesis vardır. Komşuları da Erdoğan’ın villalarıdır.

İşte bu köyün önemi nedir? Zeytin elinde Suudi Arabistanlılar arazi kapatmış ve ”Yeni Çeşme” projesi hazırlayarak Suudi Arabistan’ da tanıtım yapmaya başladılar.

ALAÇATI KÖRFEZİ DE KATLEDİLECEK!

Yeni Çeşme projesi nedir? Zenginlerin eğlence ve yat merkezleri kurulması için, yani Elitler burada oluşturulacak proje sonucu rahat etsinler diye cennet hazırlıyorlar.

Mersinli koyu ile Alaçatı körfezi arasında Kanal Çeşme yapılacak, etrafında iki ada oluşacak .Bu adalar üzerinde eğlence merkezleri yapılacak. Lüks restoranlar, mağazalar ve pahalı kulüpler olacak. Mega projede mega yat marinaları yapılacak. 2 adet lüks otel ve 50 butik otel yapılması planlanıyor. Golf sahaları yapılacak.

Kanal Çeşme’den gemiler geçecek. Bu Alaçatı körfezinin katledilmesidir. Çünkü Alaçatı Sörf merkezidir. Dalga yapısı ile sörfçülerin konakladıkları Alaçatı beton yığını haline gelecek.

Golf sahalarının su emen yapısı ile su sıkıntısı artacaktır. Çeşme ve Alaçatı’nın mahallesindeki sitelerde daha içme suyu şebekeleri bile yeni yeni bağlanırken, sular golf sahalarının çimenlerine akıtılacak. Ek 20 bin nüfusun geleceği bu projenin yapılması ile Zeytineli köylüsü de korkulu günler yaşayacaktır. Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan halkın arazilerine el konulacaktır.

Genel-İş Sendikasının arazisine de el konulmaktadır. Ancak Ensar Vakfı’na kiralanan Hava Meydanları İşletmesine bağlı sosyal tesislere ise asla dokunulmamıştır. Suudi Merkezli Albassam Group ile Sumou Holding ortaklığı ile yapılacak Yeni Çeşme projesi Emlak Konut GYO tarafından fonlanacaktır.

Halkımız işsizlik ve pahalılık cehenneminde yaşarken, biz Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları susacak mıyız? Hayır. Susmayacağız. Halkımızı ve meslektaşlarımızı aydınlatmaya devam edeceğiz. Çeşme ve Urla halkının hakları için mücadele edeceğiz. Kamusal anlayışımız bize bu görevi vermektedir. Kabulümüzdür…”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top