Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Halk yine haklı çıktı: Ünye-Fatsa’da sular kirletildi!

Halk yine haklı çıktı: Ünye-Fatsa’da sular kirletildi!

Yapılan tahlil sonucu: Fatsa-Ünye ilçelerinde maden arama sondajları yapılan yerlerdeki sulara ağır metal karıştığı belgelendi.

Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçelerinde maden arama faaliyetlerinin artması üzerine halk tepki göstermiş, sondaj çalışmalarını engellemişti. Maden işletmesinin ve sondajlarının çeşitli zararlarının olduğunu dile getiren bölge insanları özellikle su kaynaklarının kuruduğunu, var olanların da içilemez hale geldiğini söylemişlerdi.

İl Sağlık Müdürlüğü: İçme suyu olarak tüketilmesin!

Geçen hafta Ünye ilçesi Şenyurt Mahallesi’nde (köy) Kızılkaya ormanında yapılmak istenen maden sondajı engellenmişti. Halkın suların kirletildiği iddiası üzerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından farklı iki noktadan alınan su örneklerinde ağır metal karıştığı belirlendi. Ünye İlçe Sağlık Müdürlüğü analiz edilen suların “içme suyu” olarak tüketilmemesini belirtti.

Halkın sondaj çalışmalarına karşı tepkisi sonucu yapılan çalışma durdurulmuştu.

İnsan ve hayvan ölümleri mi bekleniyor?

Maden ve sondaj bölgesinde yaşayan ORÇEV (Ordu Çevre Derneği) üyesi Eren Atasoy şunları söyledi.

“Yıllardır bölgemizdeki maden çalışmalarının zararlarından söz ettik, engellemeye çalıştık. Sesimiz duyuldu ama duymazlıktan geldiler. Ancak zarar kapıya dayandı. Şimdi ne olacak? Su içilemez raporu var. Hala maden işletmeciliğine ve sondaja göz mü yumacaklar? Sular kirlenmesi yetmedi, insanların ve hayvanların ölümleri mi bekleniyor? Su tahlilini köylü kendisi yapmadı. Devletin kendi kurumu yaptığına göre, kendi raporlarını önemseyip ve gerekeni yapsınlar. Siyanürle altın ayrıştıran işletme alanını genişletmek için girişimlere başladı. Tehlike açıkça ortada. Bölgede maden işletmeciliği yasaklanmalıdır.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top