Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Greta Thunberg’den çevre örgütlerine 1 milyon euroluk bağış

Greta Thunberg’den çevre örgütlerine 1 milyon euroluk bağış

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, merkezi Portekiz’de bulunan Gulbenkian Vakfı tarafından verilen 1 milyon euro değerindeki ödülü iklim kriziyle mücadele eden kuruluşlara bağışlayacağını söyledi. Thunberg, “Tüm para ödülü, iklim krizi ve ekolojik krizden etkilenen insanlara yardım etmek için çalışan farklı kuruluşlara ve projelere bağışlanacak” dedi.

Küresel iklim kriziyle mücadelenin simgesi olan 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’e, Portekiz’de Calouste Gulbenkian Vakfı tarafından İnsanlık Ödülü verildi. Thunberg, 1 milyon euro değerindeki ödülü iklim ve ekolojik krizle mücadele eden gruplara ve kuruluşlara bağışlayacağını duyurdu.

Portekiz’in Lizbon kentinde bulunan Gulbenkian Vakfı tarafından her yıl verilen İnsanlık Ödülü’ne layık görülen İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, bir kez daha geleneğini bozmadı ve ödülünü bağışladı. Greta, 1 milyon euroluk ödülünü iklim krizini durdurmak ve çevreyi korumak için mücadele eden çeşitli gruplara dağıtma kararı aldı. Greta Thunberg, daha önce de koronavirüs salgınından etkilenen çocuklara yardım edebilmek için bağış kampanyası başlatmış, bu kapsamda daha önce ödül olarak aldığı 100 bin doları UNICEF’e bağışlamıştı.

“Bu hayal edebileceğimden daha fazla para” diyen Thunberg, “Tüm para ödülü, iklim krizi ve ekolojik krizden etkilenen insanlara yardım etmek için çalışan farklı kuruluşlara ve projelere bağışlanacak” ifadelerini kullandı.

Daha önce Uluslararası Af Örgütü’nün 2019 Vicdan Elçisi ödülüne ve ‘alternatif Nobel’ olarak anılan İsveç Doğru Yaşam ödülüne layık görülen Thunberg, ‘büyük onur duyduğunu’ dile getirdi.

Thunberg’e, ‘genç nesilleri iklim değişikliğine karşı harekete geçirme başarısı ve statükoya karşı devam eden mücadelesi için’ verilen ödülün 100 bin euroluk kısmının Amazon’da korona virüsü salgınıyla mücadele eden SOS Amazonia adlı kampanyaya bağışlanacağı belirtildi. Ekolojik tahribatın (ekosid) uluslararası suç haline gelmesi için çaba sarf eden Stof Ecoside Vakfı’na da 100 bin euro bağışlanacağı ifade edildi. 

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top