Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Greta Thunberg ‘Yılın İnsanı’ seçildi

Greta Thunberg ‘Yılın İnsanı’ seçildi

TIME dergisi 2019 için ‘Yılın İnsanı’nı belirledi: Genç iklim aktivisti, Fridays For Future’nin öncüsü 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg

Dünyaca ünlü TIME dergisi geleneksel hale getirdiği “yılın insanı” seçimini 2020 yılına girilmeden önce duyurdu. TIME dergisi her yıl olduğu gibi 2019 yılının da insanını belirledi. ‘Yılın İnsanı’ 16 yaşındaki iklim aktivisti ve iklim için okul grevlerinin öncüsü Greta Thunberg oldu.

TIME dergisi, ‘Yılın İnsanı’ olarak iklim aktivisti Greta Thunberg’i seçtiğini duyurdu. Dergide Thunberg için “O gerçeği söylemenin cesaretini güçle birleştirerek bir neslin ikonu hâline gelen sıradan bir genç kız” ifadeleri yer aldı. Thunberg’in “gezegen hakkında varolan bulanık endişeleri dünya çapında bir mücadeleye harekete dönüştürdüğü” belirtildi. 

Thunberg, ‘Yılın İnsanı’ seçildiği gün Madrid’de süren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda konuştu. Thunberg, yaptığı konuşmada dünya liderlerini “küresel ısınmayı durdurmak için güçlü bir adım atmak yerine, kendi imajlarını parlatmakla” suçladı. 

Thunberg, geçen sene okulu kırarak İsveç Parlamentosu önünde iklim için grev yapmaya başlamıştı. Thunberg’in tek başına gerçekleştirdiği eylem, kısa zaman içinde dünya çapında karşılık buldu. Küresel İklim Grevleri‘nde, dünyanın her yerinden genç iklim aktivistleri yetişkinleri krize karşı adım atmaya çağırıyor. 

TIME dergisinin bu yıl içinde belirlediği ‘Yılın İnsanları’ arasında Hong Kong aktivistleri, ABD Başkanı Donald Trump, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD’de Trump’ın azil soruşturması sürecinin başlamasına neden olan ‘Muhbir’, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani yer alıyordu.

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top