Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Glasgow’da Binlerce Protestocudan “Cesur Eylem” Çağrısı

Glasgow’da Binlerce Protestocudan “Cesur Eylem” Çağrısı

BM iklim konferansı COP26’nın yapıldığı Glasgow’da binlerce protestocu, küresel ısınmaya karşı daha cesur adımlar atılması için çağrıda bulundu. Dünyanın birçok ülkesinde protesto gösterileri düzenlendi.

BM iklim Zirvesi’ne ev sahipliği yapan İskoçya’nın Glasgow kentinde İklim Değişikliği Konferansı (COP26) devam ederken, protestolar da devam ediyor. COP26 olarak adlandırılan konferans sırasında, yağmura rağmen toplanan binlerce protestocu uluslararası camiayı iklim konusunda daha cesur adımlar atmaya çağırdı. Organizatörler ve polis, Glasgow’daki protestoya 50 bin göstericinin katılmasını bekliyordu.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ncı Taraflar Toplantısı’na (COP26) ev sahipliği yapan İskoçya‘nın Glasgow kentinde tarihin en büyük iklim eylemlerinden biri düzenlendi. Hükümetlerin ve şirketlerin açıkladığı iklim taahhütlerinin 1,5 derece hedefi için yetersiz olduğunu vurgulayan iklim aktivistleri sokakları doldurdu. Soğuk, rüzgarlı ve yağışlı havaya rağmen eyleme yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Yürüyüşte gençler ve yerli halklar ön plandaydı.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yapan İskoçya’nın Glasgow kentinde binlerce kişi küresel ısınmayla mücadelede daha radikal eylemlerde bulunulması talebiyle sokağa döküldü. Dünya genelinde planlanan gösteriler kapsamındaki protestoların Glasgow’daki ayağı, BM iklim konferansının sürdüğü alanın yakınlarında gerçekleşti.

Öğrenci ve aktivistlerin başını çektiği protestocular, “Kapitalizm gezegeni öldürüyor” yazılı dövizler taşıyıp iklim krizinden büyük şirketleri sorumlu tuttu. Yağmurlu havaya rağmen buluşan binlerce kişi ayrıca, “Dünyamız saldırı altında, ayağa kalk ve savaş!” sloganı attı. Gösterilerde iklim adaleti sağlanması için çağrı yapılırken çiftçilerin yaşadığı mağduriyete de dikkat çekildi.

Kırmızı bayraklar, megafonlar ve “Kapitalizm gezegeni öldürüyor”, “İnsanlık için kırmızı alarm”, “En büyük kirleticileri durdurun”, “COP26, gözümüz üzerinizde”, “Öfkeliyim” yazılı pankartlar taşıyan, çoğunluğu gençlerden oluşan eylemciler, iklim krizinden sorumlu tuttukları büyük şirketlere tepkilerini dile getirdi. Gösteride bazı gruplar, yumruklarını havaya kaldırarak sosyalizm lehine sloganlar attı.

COP26 zirvesinin düzenlendiği mekanın sadece birkaç blok ötesindeki gösteride, hükümetlere, küresel ısınmaya neden olan fosil yakıtların kullanımını azaltmak için daha etkili harekete geçmeleri çağrısı yapıldı.

Barışçı geçen gösteride eylemciler, gereken adımları süratle atmada başarısız oldukların savundukları dünya genelindeki hükümet liderlerini kınadı.

Birçok kentte protesto gösterisi düzenlendi

Aralarında Londra, Paris, Dublin, Kopenhag, Zürih ve İstanbul’un bulunduğu Avrupa’nın birçok kentinde küresel ısınma ile mücadelenin artırılması talebi ile protesto gösterileri düzenlendi. 

Londra’daki protesto gösterisine binlerce kişi katıldı

Dünya genelindeki protestolarda, fosil yakıt kullanımının azaltılması ve iklim değişikliğinden etkilenen yoksul ülkelere acilen yardım edilmesi için çağrılarda bulunuluyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı kentlerinde de iklim değişikliyle mücadeleye dikkat çekilmesi amacıyla 6 Kasım’da gösteriler organize edildi.

Aktivistler yetersiz buluyor

Glasgow’da Pazartesi gününden beri devam eden ve toplamda iki hafta sürecek olan BM iklim konferansına yaklaşık 200 ülkeden heyetler katılıyor. Konferansta, küresel ısınmanın en fazla 1,5 ile 2 derece arasında tutulması yönündeki Paris Anlaşması hedefine ulaşılması için atılması gereken adımlar ele alınıyor.

Konferans kapsamında bazı ülkeler sera gazı emisyonlarını azaltma vaatlerini geliştirirken kömürden çıkış ve ormansızlaşmanın önlenmesi ile metan gazı emisyonunun azaltılması ile konusunda çok taraflı anlaşmalar da yapıldı. Konferanstaki konuşmalarda küresel ısınmanın tarım alanlarına verdiği zarar ve gıda güvenliğine yönelik tehdidine de dikkat çekildi.

Glasgow’da düzenlenen gösteride iklim adaleti çağrısı da yapıldı

Ancak aktivistler toplantılarda şu ana kadar sağlanan ilerlemenin yetersiz olduğu ve ülkelerin daha cesur adımlar atması gerektiği görüşünde. Bu nedenle bir çok ülkede çoğu zamandaş bir şekilde gerçekleştirilen COP26’ya uyarı ve protesto eylemleri yapıldı.

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top