Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Giresun’da 4 bin 500 tondan fazla kimyasal atıkla çevre felaketi yaratan şirkete ceza

Giresun’da 4 bin 500 tondan fazla kimyasal atıkla çevre felaketi yaratan şirkete ceza

Giresun’da Nesko Madencilik AŞ, madeninin atık havuzunun patlaması sonrası çevreye yayılan atıklar nedeniyle 12 milyon TL idari ceza uygulanarak faaliyetten de  menedildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre en üst sınır ceza uygulandı.

Giresun’da doğaya atık sızdırdığı ortaya çıkan, faaliyeti valilik kararıyla süresiz durdurulan madencilik işletmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 12 milyon 71 bin 949 TL idari ceza uygulanarak faaliyetten menedildi.

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesindeki Madencilik şirketinin faaliyetleri, çevreye kontrolsüz atık sızdırdığı gerekçesiyle valilik kararıyla süresiz durdurulmuştu. Analiz sonuçlarının incelemeye alındığı şirketin sorumluları hakkında, adli ve idari işlem de başlatılmıştı.

4 BİN 500 TON KİMYASAL ATIK YAYILDI

Olayın ardından maden atık sahasında inceleme yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi rapor hazırladı. Raporda, atıkların dere sularıyla sürüklenerek 5 kilometre uzaklıktaki Kılıçkaya Barajı’na ulaştığı ve 4 bin 500 tondan fazla kimyasal atığın çevreye yayıldıktan sonra temizlendiği kaydedildi.

Şebinkarahisar ilçesi Yedikardeş köyü sınırlarında, firmaya ait madencilik şirketinin ikinci atık barajındaki iç set, 18 Kasım’da yıkıldı. İşletmede kullanılan ve zehirli olduğu belirtilen atıklar, Darabul Deresi ile taşınarak Kılıçkaya Barajı’na ulaştı. Giresun Valiliği’nce faaliyetleri süresiz durdurulan, sorumluları hakkında adli ve idari işlem başlatılan tesiste Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri tarafından inceleme yapıldı, numuneler alındı.

SÜRESİZ DURDURMA KARARI

Giresun Valiliği’nce alınan kararla; çevreye kontrolsüz atık sızdırdığı gerekçesiyle ‘çinko ve kurşun cevher zenginleştirme’ alanında faaliyet gösteren madencilik işletmesinin faaliyetleri süresiz durdurulup, adli ve idari işlem başlatıldı.

BAKANLIKTAN CEZA AÇIKLAMASI

Çevreye kontrolsüz atık sızdırdığı gerekçesiyle faaliyetleri Valilikçe durdurulan madencilik şirketine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise en üst sınır ceza uygulandığı duyuruldu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde çinko ve kurşun cevher zenginleştirme faaliyeti gösteren işletmeye, çevreye verdiği kirlilik nedeniyle ‘en üst sınır’ olan 12 milyon 71 bin 949 lira idari ceza uygulanarak işletme faaliyetten menedilmiştir. Atıklarla ilgili 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla 11 bin 641 denetim yapan Bakanlık, 670 cezai işlemde toplam 141 milyon 249 bin lira idari ceza uyguladı, 57 işletmeyi de faaliyetten menetti” şeklinde oldu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Giresun’da 4 bin 500 tondan fazla kimyasal atıkla çevre felaketi yaratan şirkete ceza” hakkında bir düşünce

Bir cevap yazın

Top