Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Germencik Dağyeni köylüleri sondaj alanlarında çadır kurup direnişe başlıyor | Özer Akdemir

Germencik Dağyeni köylüleri sondaj alanlarında çadır kurup direnişe başlıyor | Özer Akdemir

Germencik Dağyeni köylüleri, topraklarında yapılan maden sondajlarına karşı nöbete başlıyorlar. Dün yüzlerce köylü maden sondaj alanlarına yürürken, köylüler bugün de sondaj alanlarının olduğu yerde nöbet başlatıyor.

Aydın‘ın Germencik ilçesine bağlı Dağyeni köylüleri topraklarında yapılan maden sondajlarına karşı nöbete başlıyor. Dün yüzlerce köylü maden sondaj alanlarına yürürken, köylüler bugün sondaj alanlarının olduğu yerde nöbet başlatıyor.

YÜZLERCE KÖYLÜ SONDAJ ALANLARINA YÜRÜDÜ

İzmir-Aydın il sınırındaki Kartal Dağı‘nın Aydın tarafına bakan yüzünde bulunan Dağyeni köylüleri yaklaşık 10 gündür yaylalarında yapılan maden sondajlarına karşı diken üzerinde yaşıyorlar. En yakını köye 1,5-2 km olan dört adet maden sondajı köylülerin en önemli geçim kaynağı olan incir ve zeytin bahçelerinin ortasında yer alıyor.

Cumartesi akşamı AYEP ve ÇİYAP üyelerinin yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından pazar günü de yüzlerce köylü sondaj alanlarına yürüdü. Köylüler maden sondajlarının sona erdirilmesini ve iş makinelerinin yaylayı terk etmesini istiyorlar. Dün köylü gençler sabaha kadar bölgede nöbet tutarken, sondaj çalışması için  ekipman getiren bir kamyonu alana sokmadılar. Köylüler bugün de sondaj alanlarının yakınına çadır kurarak yaşam nöbetine başlayacaklar.

Germencik Dağyeni köylülerinin maden sondaj alanlarına yürüyüşü | Fotoğraf: Ahmet Zeki Ünal

SONDAJ MAKİNELERİ DÜN GECE YARISINA KADAR ÇALIŞTI

Görüştüğümüz köylülerden Abdurrahman Balcılar, sondaj çalışmaları durana kadar mücadeleye kararlı olduklarını belirterek, “Dün yürüdük, bugün de yürüyeceğiz. Maden sondajlarının köyümüzü terk etmesini istiyoruz. çadır kurulacak, gençler ve tüm köylüler yağmur çamur demeden nöbet tutacağız. Akşam 23.00’e kadar çalıştılar. Burası bizim yaşam alanımız, bizim iznimiz yok bu sondajlara.” dedi.

ANAYASAL HAKKIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ

Köy halkından Muammer Salık, “Dün bayağı bir gözdağı verdik ama jandarma muhtarları tehdit ediyor siz kamu görevlisiniz diye. Dün akşam kamyonları çevirdik. Bugün de traktörlerle kadınlar, gençlerle yolları kapatıp çadır kuracağız. Nöbet tutacağız. Biz şiddet göstermeden, hiçbir şeye zarar vermeden Anayasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Aydın milletvekillerini arıyoruz, belediye başkanlarının hepsinin yanımızda olmasını istiyoruz. Zeytin hasadı mevsimine rağmen köylüler son derece kararlı. Ölüm de olsa bunları çıkaracağız buradan.” dedi.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top