Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Gelibolu’daki orman yangını kontrol altına alındı ama kafalarda soru işaretleri de kaldı!

Gelibolu’daki orman yangını kontrol altına alındı ama kafalarda soru işaretleri de kaldı!

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde önceki gün çıkan orman yangını  kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 450 hektarlık alanın yandığını açıkladı. Her yıl aynı bölgenin yanması ise yangının nedeni konusunda kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

Çanakkale‘nin Gelibolu ilçesinde, Tarihi Gelibolu Yarımadası‘nda Ilgardere köyü yakınındaki ormanlık alanda önceki gün saat 14.50’de henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın dün kontrol altına alınabildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor” dedi. 

450 HEKTAR ALAN YANDI!

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyü yakınlarında henüz bilinmeyen nedenle çıkan orman yangınında yüzlerce hektar orman alanı kül oldu. Yalova köyü yakınında oluşturulan Türk Telekom’un 10. Yıl Hatıra Ormanı da yandı. 

Gelibolu Yarımadası’nda önceki gün çıkan orman yangınının dün akşama doğru kontrol altına alındığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yaklaşık şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Kesin tespitler yangın tamamen söndürüldükten sonra yapılır” dedi.

HER YIL AYNI BÖLGENİN YANMASI NASIL AÇIKLANABİLİR?

Her yıl aynı bölgenin yanması ise yangının çıkış nedeni konusunda kafalarda soru işaretleri de bıraktı. Gelibolu’da yaşanan orman yangınını değerlendiren Orman Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık, temmuz ayında Gelibolu’nun fazlasıyla rüzgarlı olduğunu söyleyerek, bu ayda daha fazla önem alınması gerektiğini ifade etti. Kendisinin de daha önce Çanakkale’de görev yaptığını ve bu dönemlerde temmuz ayında daha dikkatli çalıştıklarını anlatan Sönmezışık, çıkan yangınların sadece rüzgarlar ya da kazayla alakası olmadığını belirtti.

Her yıl aynı bölgenin yanmasının bir kaza sonucu olmayacağını dile getiren Sönmezışık, “Bu yangınların tamamen kasıtlı olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu ülkede uygulanan orman politikasından kaynaklı. Çünkü herkesin yaktığı yer yanına kâr kalıyor. Bunun kesinlikle ileride yatırma yönelik bir yangın olduğunu tahmin ediyorum” dedi.

Yangında tarlaları yanan köylüler: “Bunun gibisini görmedik” / Fotoğraf: DHA

‘DAHA FAZLA ALAN ETKİLENMİŞ OLABİLİR’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Gelibolu’da 450 hektarlık alanın yangından etkilendiğini ifade etmesine ise Sönmezışık, Evrensel’in haberine göre “Daha yangın alanına gidemedim ama bakanın açıkladığından daha fazla alanın etkilendiğini tahmin ediyorum. Çünkü geçen sene İzmir’de 4 gün süren çok büyük yangın oldu. Bakan Pakdemirli 550 hektarlık bir alanın etkilendiğini söylemişti. Biz orman mühendisleri ve bilirkişiler olarak yaptığımız incelemedi bu alanın 6500 hektar olduğunu gördük. O nedenle bu rakamların da düşük olduğunu düşünüyorum” dedi. Sönmezışık, “Bu, hükümetin genel politikası. Yangınları küçük gösteriyorlar ama ağaçlandırma sahalarını da büyük gösteriyorlar. Yani yangınla mücadelenin iyi olduğunu göstermeye çalışıyorlar” diyerek hükümetin yangın politikasını eleştirdi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top