Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Fatsa Kayaköy halkı taşocağı ısrarına karşı öfkeli ve tepkili

Fatsa Kayaköy halkı taşocağı ısrarına karşı öfkeli ve tepkili

Ordu ilinin Fatsa İlçesinde Kayaköy halkı iki kez mahkeme kararıyla engelledikleri taşocağının Karayolları tarafından açılmak istenmesine tepki gösteriyor.

Ordu ilinin Fatsa İlçesinde Kayaköy halkı iki kez mahkeme kararıyla engelledikleri taşocağının Karayolları tarafından açılmak istenmesine tepkili. Taşocağı projesi 2 kez mahkeme kararı ile engellenmesine rağmen, ısrarla halen yapılmak istenmesine karşı öfkeli olan yöre halkı, birlikteliklerini ve mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etmek üzere Dayanışma Kültür ve Çevre Derneği ve ORÇEV ile birlikte toplantı yaptı.

Sık sık “Davun çıksın taşocağınıza” sloganının atıldığı toplantıya İstanbul’dan gelen Kayaköy-Akçekese Mahallesi Dayanışma Kültür ve Çevre Derneği ile Ordu Çevre Derneği temsilcileri de katıldı. Halk toplantısı Kayaköy’de yapıldı. Dernek olarak kullanılan daha önce okul olan binanın bahçesinde yapılan toplantıya çevre köy muhtarları da katılarak taş ocağına karşı olduklarını vurguladılar.

Yöre halkı: Taşocağı istemiyoruz

Yapılan toplantıda ilk konuşmayı Kayaköy-Akçekese Mahallesi Dayanışma Kültür ve Çevre Derneği adına Hayati Can yaptı. Can, “Burada daha önce iki kez taşocağı açma girişimi mahkeme kararıyla durduruldu. Şimdi üçüncü kez taşocağı açma girişimiyle karşı karşıyayız. Şimdi Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından özel bir şirkete devredilmek üzere yeni bir ruhsat başvurusu yapılmıştır. Mahkeme kararıyla engellenen taşocağı için daha iki ay geçmeden kamu kurumu aynı başvuruyu nasıl yapar? Mahkemenin verdiği kararın bağlayıcılığı yok mudur? Bu bölge ormanlık alandır. Yalnızca bu bölgeye ait endemik bitki türü bulunuyor. Su kaynaklarımız zarar görecek. Ayrıca kamyonların geliş gidişi gürültü kirliliği yanında can güvenliğini de tehdit edecek. Ormanın bittiği noktada fındık bahçeleri başlıyor. Yani tarım arazilerimiz bulunuyor. Bizler Kayaköy- Akçekese köylüleri olarak çoban ateşimizi yaktık, nöbetteyiz. Mücadelemiz taşocağından kurtulana kadar sürecek. Taşocağı istemiyoruz.” dedi.

Mücadelemiz ve birlikteliğimiz sürecek

Ordu Çevre Derneği adına toplantıya katılan yönetim kurulu üyesi Coşkun Özbucak da, “Burada daha önce de geldik. Taşocağına karşı verdiğiniz mücadelede birlikteydik. Bugün yine buradayız ve verilecek hukuksal ve fiili mücadelede yer almayı sürdüreceğiz. Taşocakları köstebek yuvası gibi her tarafta patlamaya başladı. Topraklarımız, ormanlarımız, sularımız metalaştırıldı. Maden ve enerji şirketlerinin pazarı haline getirildi. Bu nedenle verdiğiniz mücadele toprağınıza, suyunuza, ormanınıza kısaca geleceğinize sahip çıkma kavgası. Halk iradesi önemli. Sizler taşocağı istemediğinize göre yasalar, yönetmelikler izin verse de buraya taşocağı açılamayacak, açılmamalı. Halka rağmen açma girişimi olsa da sonuç alamayacaklar. Dernek olarak yanınızdayız, birlikteliğimiz devam edecek. Bakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkardığı kararnameyle zeytinlikler maden ve enerji şirketlerinin yok etmesinin olanağını veriyor. Ancak halk bunu kabul etmiyor ve hukuksal ve fiili mücadeleyi başlattı. Bizler de aynı mücadeleyi sürdüreceğiz.” dedi.

Muhtarlarında konuşmalarından sonra taşocağı yapılmak istene yere kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Mücadele kararlılığı burada da vurgulandı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top