Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Eskişehir’deki siyanür atık havuzuna karşı dava açıldı

Eskişehir’deki siyanür atık havuzuna karşı dava açıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri tarafından Eskişehir Sivrihisar’da yaşam alanlarının yakınında yapımına başlanan siyanürlü ikinci atık depolama tesisine karşı dava açıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Barosu ve TMMOB tarafından açılan davada projenin durdurulması talep edildi.

İtirazlara rağmen yapımı başladı

Bölge halkı, projenin gerçekleştirilmesine siyanür ile karışan ağır metallerin doğaya karışması, mera alanlarının yok olması ve içme suyunun tehlikeye girmesi gibi sorunlar yaratacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporuna karşı verilen yüzlerce itiraz dilekçesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Olumlu kararı vermişti. Bunun üzerine 40 hektar alan içinde 1 milyon 750 bin metreküp kapasiteli atık depolama havuzunun inşaatına başlanmıştı.

Durdurmak için elimizden ne gelirse yapacağız

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Sözcü’nün haberine göre “Siyanür havuzu kabul edilemez. Bu işin sonlanması için elimizden ne gelirse yapacağız” dedi. TMSF elinde olan şirketin yani devletin kendi eliyle altın aramak için siyanürlü havuzun yapıldığını ifade eden Ataç şunları söyledi:

“Bu işletmeyi hükümet FETÖ’cülerin elinden aldı, ama maalesef tesisi kendi eliyle yapıyor. Bu nasıl bir çelişkidir, anlaşılır gibi değil. Tabi son 20 yılda Türkiye’yi gezdiğinizde her yer delik deşik. Yer üstünü bıraktılar ve şimdi yer altında geziyorlar. Buradaki yapılan siyanür havuzu kabul edilebilir değil. Bunun durdurulmasını sağlayacağız. Bu siyanür insanoğluna, tarıma, hayvancılığa her şeye zarar veren kimyasal bir madde. Bugün belki birtakım menfaatler uğruna bazı arkadaşlarımız görmezden geliyor ama lütfen vazgeçsinler. Çocuklarımız çok kıymetli. Torunlarımız, büyüklerimiz çok kıymetli. Bu sebeple, Kaymaz halkının var gücüyle bu mücadelede kendilerini yalnız bırakmayan doğa dostlarına destek vermeleri lazım. Siyanür havuzu kabul edilemez bir şey. Sonlanması için elimizden ne gelirse yapacağız. Böyle kritik bir dönemde sizlere sağlıklar diliyorum. İnşallah sevimli Kaymaz bölgemiz ziyan olmasın, yazık olmasın en büyük dileğim bu.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top