Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik: Türkiye’nin çevre konusunda rejimi değişiyor

Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik: Türkiye’nin çevre konusunda rejimi değişiyor

Önder Algedik, “Çevre Ajansı, bakanlığa paralel bir yapı olacak. Elektrik Piyasası Kanunu ile para etmeyen lastik gibi atıkların yakılmasına karar verildi, para eden atıklar da ajansa taşınacak” dedi.

AKP tarafından Meclis gündemine getirilen “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hakkında Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik açıklamalarda bulundu. Bu yasa ile Çevre Bakanlığına “paralel Varlık Fonu” formatında bir çevre ajansı kurulduğunu, “Varlık Fonu” kurulurken de devletin ekonomisine “paralel yeni bir ekonomik yapı” kurulduğunu belirten Algedik, Evrensel’e yaptığı açıklamasında “geçtiğimiz günlerde Meclisten geçen Elektrik Piyasası Kanunu ile para etmeyen lastik gibi atıkların yakılmasına karar verilirken, bu yasa ile para edenler Türkiye Çevre Ajansına taşınacak” dedi.  

BAŞKANIN MAAŞI GELECEK RANTIN YANINDA PARA BİLE SAYILMAZ

bikini-ware

Kanun teklifinde iki şeyin öne çıktığını belirten Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik şunları söyledi:

“Birincisi Çevre Bakanlığına paralel bir yapılanma kuruluyor. Ekonomiye ilişkin olan görevler ve kâr kısmı buraya aktarılıyor. Zaten içi boşalmış ve denetlenmeyen o eski bakanlığın işleri eski yerinde kalmaya devam ediyor. İkincisi ise bu alanda varlık fonu ya da şehir hastaneleri modeli oluşturmaları. Varlık Fonu gibi serbest oynayabilecekleri, rantı tek elde toparlayabilecekleri bir yapılanma kuruyorlar”

Kanun ile ilgili başkanın aldığı maaş gibi mevzuların önemli olmadığını belirten Algedik, “Bu meseleyle ilgilenmedim. Siz paralel devlet kuruyorsunuz. Demokrasi açısından utanç verici bir şey bu. Hiç para almasa ne olacak? Bedava yapsa ne olacak? Ortada bir ahlaksızlık var, bunun fiyatı olmaz ki. Türkiye’nin çevre konusunda rejimi değişiyor. Bu rejimin ahlaklılığı ya da ahlaksızlığının tartışılması gerekirken bu para tartışması detay ve gereksiz kalıyor. Başkana verileceği ifade edilen 15 bin lira toplamda hedeflenen rantın yanında para bile sayılmaz” dedi.

ÇOK ORGANİZE BİR İŞ!

Türkiye Çevre Ajansı’nın bağış alacak olmasını ‘rüşvet benzeri bağışların’ yapılmasına neden olacağı eleştirilerine ‘Takılmadığını’ belirten Önder Algedik şöyle dedi: “Şu an Türkiye’de kârlı olan atıklar, Türkiye Çevre Ajansı‘nın görev alanına alınıyor. Kârsız olan atıklar ise elektrik piyasası kanununa göre yakılabiliyor. Bu ikisi çok organize bir iş. Bağış, maaş bunlar ayrıntı… Asıl tartışılması gereken şu; Siz yıllarca atıkları toprağa gömdünüz, geri dönüşüm sistemini öldürdünüz. Şimdi ajans kurup, bana rant sağla diyerek paralel yapı kuruyorsunuz.”

Hükümetin ‘Depozito uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz’ propagandasına muhalefetin izin verdiğini belirten Algedik, “Bu muhalefetin ayıbı. 2017’de zaten depozito geliyordu. AKP 2018 yılında depozitoyu öldürdü. Bunu kimse bilmiyor. Türkiye’nin atık politikasını kimsenin bilmemesi yüzünden AKP bunu hayata geçiriyor. Normalde poşet paralı olmayacaktı, depozito uygulanacaktı. Şimdi diyorlar ki, depozito uygulaması yapacağız. Yalan… 3-4 yıl önce uygulanması gereken düzenlemeyi öldüren AKP şimdi bunu söylüyor” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik: Türkiye’nin çevre konusunda rejimi değişiyor” hakkında bir düşünce

  1. Ufak çıkarları organize ederek “çevre talanına odaklı projelerle” ekolojik yok yere heba eden zihniyetler.. Aslında “milletin vatan değerlerine” karşı “organize ve kasıtlı suç işler durumda” olmalarına rağmen.. Yıllardır nasıl olup da sağlam çare bulunarak durdurulamaz? Acaba!

Bir cevap yazın

Top