Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Çanakkale’deki yangının hasarı havadan görüntülendi: Kocaman bir hüzün manzarası

Çanakkale’deki yangının hasarı havadan görüntülendi: Kocaman bir hüzün manzarası

Çanakkale’deki orman yangınında yanan alanlar drone ile havadan görüntülendi. Yangın nedeniyle tedbir amaçlı boşaltılan köyde oturan yurttaş, “Perişan olduk. Her taraf yandı. Bu köy, 10 sene kendini toplayamaz. Yeşillik alan diye bir şey kalmadı” dedi.

Çanakkale merkeze bağlı Kızılkeçili köyünde 16 Temmuz’da başlayan orman yangını havadan 9 uçak, 22 helikopter, karadan ise 78 arazöz, 9 ilk müdahale aracı, 25 su ikmal aracı ve 900 personelin müdahalesi ile 52 saatin sonunda saat 20.15 sıralarında kontrol altına alındı.

Ekipler gece boyu soğutma çalışmalarına devam etti. Yanan alanlar dron ile havadan görüntülenirken yetkililerin yangının ne kadarlık bir alana zarar verdiğini tespit etmek için çalışmalara başladığı öğrenildi.

Havadan çekilen görüntülerde, birçok alanın kül olduğu gözler önüne serildi. Öte yandan kontrol altına alınan yangının ilk gününde tedbir amaçlı boşaltılan Kemel köyünde oturanlar yaşadıklarını anlattı.

“YEŞİLLİK ALAN DİYE BİR ŞEY KALMADI”

Necati Akın, “Perişan olduk. Her taraf yandı. Bu köy, 10 sene kendini toplayamaz. Yeşillik alan diye bir şey kalmadı. Komşularımızın 1000 dönüme yakın yanan arazisi var. 3 gündür uyku uyuyamıyorum” dedi. Nihat Yongacı ise “Yukarı Okçular köyü tarafından ateş geldi. Damım, balyalarım, dikili buğday tarlalarım yandı, hayvanları kaçırdım. Şu anda saman, yem yok. Öyle duruyoruz. Alevler sesli geldi, çok hızlı yayılıyordu. Arkadaşlar çok müdahale etti, devletimiz de müdahale etti ama ateş bu önünde durulmuyor” diye konuştu.

3 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Yangın sırasında dumandan etkilenerek hastaneye kaldırılan yurttaşlardan 1’i taburcu edilirken 2 kişinin Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde, 1 kişinin ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi’nde tedavilerinin devam ettiği bildirildi.


DHA

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top