Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > EMO Başkanı Ulutaş: Yangının sorumlusu dağıtım şirketleri ve bakanlıktır

EMO Başkanı Ulutaş: Yangının sorumlusu dağıtım şirketleri ve bakanlıktır

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş yangının trafodan kaynaklanmış olması halinde sorumluların dağıtım şirketleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı olduğunu söyledi.

Muğla ili Datça’da meydana gelen yangın için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yangının sebebinin elektrik trafosu olduğunu söyledi. Geçen yıl Marmaris’te çıkan yangının sebebinin de elektrik trafosu olması akıllara ‘Önlem ve bakım yok mu’ sorusunu getiriyor. Elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildikten sonra bakımlarının yapılıp yapılmadığı ve orman yangınları için ne yapılabileceği konusunda Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş, Evrensel’e açıklamalarda bulundu.

SORUMLULUĞU OLAN HERKES AÇIKLAMA YAPMALI

Datça’daki yangının kaynağının elektrik trafosu olduğu bilgisinin net olmadığını söyleyen EMO Başkanı Ulutaş, “Orman Bakanlığı böyle bir açıklama yaptı ama bizim bölgedeki arkadaşlarımızdan ve oradaki valilik kordinasyon ilişkilerimizden aldığımız bilgiye göre bu konuda teyitli bir bilgi yok” dedi. Ulutaş, orman yangını olduğunda yetkililerin, teyit etmeden yangının sebebinin elektrik hatları ya da trafolar olduğunu duyurabildiğini söyledi. Yangının sebebi elektrik hatları ya da trafolar olsa bile sorumlularının olduğuna değinen Ulutaş, “Sorumluluğu olan herkes açıklama yapmalı. Orada hem bölgedeki dağıtım şirketlerinin hem Tarım ve Orman Bakanlığının hem de bakanlığa bağlı alt birimlerin sorumluluğu var” dedi.

DAĞITIM ŞİRKETLERİNDEKİ TEKNİK YETERLİLİK AZALDI

Orman içinden geçen elektrik nakil hatlarının ve trafoların orman için bir risk olduğunun altını çizen Ulutaş, “Herhangi bir atlama sırasında yangın meydana gelmesin diye orman içinde elektrik hattı geçen yerlerde düzenli temizlik yapılması gerekir. Bu temizlik en az yılda bir defa orman yetkilileri tarafından yapılır” diye anlattı. Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirildikten sonra bu temizliği ve bakımı yeterli yapıp yapmadığının sorulması gerektiğini söyleyen Ulutaş, “Kamu bu işe bakarken, yılda bir defa enerji kesilerek bütün sistemlerin kontrolü yapılırdı. Aynı zamanda bölgedeki Orman Bakanlığına bağlı birimler enerji nakil hatları ve trafolara yakın yerlerde riski azaltmak için bant şeklinde kontrollü bir temizlik yaparlardı” dedi. Dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ve devredilmesinin ardından bakımların yapılmasıyla ilgili şüpheler olduğundan bahseden Ulutaş, “Dağıtım şirketlerindeki teknik yeterlilik büyük oranda azaldı. Deneyimli kadrolar uzaklaştırıldı, emekli edildi” diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRMEDEN ÖNCE DAHA AZ ORMAN YANGINI OLUYORDU

Orman içinden elektrik nakil hatlarının geçmesinin her zaman risk oluşturduğunu söyleyen Ulutaş, “Bu hatların, hava hatlarından yer altı şebekelerine geçirilmesi daha doğru. Bu da bir yatırım gerektiriyor” dedi. Orman yangınlarını önlemek için bu yatırımın doğru olacağını söyleyen Ulutaş, “Dağıtım şirketleri Orman Bakanlığına kira ödüyor. Bu yer altı şebekelerini ise ormanın içinden geçen kara yollarının altına yapabilir” diye konuştu. Şirketlerin durumunu bakım yapılmadığı için bir kente bir hafta boyunca elektrik verilmediğini hatırlatarak ortaya koyan Ulutaş, “Küresel ısınmanın da orman yangınları üzerindeki etkisini göz ardı etmemek lazım ama bu iş kamudayken daha az orman yangını olurdu. Şu an her yıl, elektrik şebekelerinin sebep olduğu iddia edilen yangınlarla karşı karşıya kalıyoruz” dedi. Yapılması gerekenin yer altı hatları, düzenli temizlik ve bakım olduğunu söyleyen Ulutaş son olarak şöyle dedi: “Özel şirketleri denetlemekle yükümlü TEDAŞ’ın ve Orman Bakanlığının, bakımların ve temizliğin yapılıp yapılmadığını kontrol etmesi lazım”


Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top