Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekolojik yıkım devam ediyorsa, mücadele de devam eder!

Ekolojik yıkım devam ediyorsa, mücadele de devam eder!

Ekoloji Birliği: Ekolojik yıkıma karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz!

Ekoloji Birliği, 12 Ekim’de Çanakkale’de yapılması planlanan “Su ve Vicdan Mitingi”nin Tertip Komitesi tarafından bilinmeyen ileri bir tarihe ertelenmesi kararına yönelik hem eleştiride, hem de önerilerde bulundu. Mitingin ertelenme yöntemi ve gerekçesi de Ekoloji Birliği’nin eleştirdiği konuydu. Erteleme gerekçesindeki “insani ve vicdani nedenlerle” vurgusu ise eleştirilen bir başka ayrıntı oldu. Savaşların da bir yıkım olduğu gerçeğine dikkat çekecek şekilde, ekoloji mücadelesinde “savaşa karşı barışı, ekolojik yıkıma karşı yaşamı savunma” anlayışı olması gerektiği vurgusu yapılan açıklamada, ekolojik yıkıma karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edileceği mesajı da verildi.

Ekoloji Birliği, bu durumda 26 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan ekoloji mitinginin daha da fazla önem kazandığını vurgulayarak, ekoloji mücadelesi veren tüm dernek ve platformları, tüm emek ve demokrasi güçlerini Ankara mitingine katılım çalışmalarını aksatmadan sürdürmeye çağırdı. Basın ve duyarlı kamuoyunun dikkatine yönelik yapılan Ekoloji Birliği’nin açıklaması şöyle:

Ekolojik yıkım durmuyorsa, mücadele de durmamalıdır!

12 Ekim 2019 Cumartesi günü Çanakkale’de yapılması planlanan “Su ve Vicdan Mitingi”nin Ege ve Marmara Belediyeler Birliği, Çanakkale Belediye Başkanlığı ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu tarafından “insani ve vicdani nedenlerle” iptal edildiği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Ancak bu açıklama çeşitli gruplarda “Su ve Vicdan Mitingi Tertip Komitesi” imzası ile duyuruldu.

Miting için oluşturulan Tertip Komitesi için Ekoloji Birliği’nden de temsilci istenildi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcümüz Süheyla Doğan komiteye temsilcimiz olarak katıldı. Mitinge hazırlıklar hızla sürerken Suriye topraklarına yapılan operasyon gerekçe gösterilerek, Tertip Komitesi Toplantısı yapılmadan (Ekoloji Birliği temsilcisi karar alma sürecinin dışında tutulmuştur) mitingin iptal kararı açıklanmıştır. Bu durum birlikte mücadele ve örgütlenme anlayışıyla uyuşmamaktadır ve kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

Miting iptal edilmemeliydi!

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu olarak, Çanakkale mitinginin Suriye’ye yapılan Operasyon gerekçe gösterilerek ertelenmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Mitingin içeriği değiştirilebilir, düzenlenebilir, müzik kısımları çıkartılabilirdi. Bu ertelemenin iptal sürecine gideceği de aşikardır.

Ülkenin her tarafında ekolojik yıkım, talan aksamadan devam ediyor. Ancak mücadele de devam ediyor ve edecek. Suriye’ye operasyon nedeniyle şirketler talana ve yıkıma ara vermediklerine göre bizler de mücadelemize ara vermemeliyiz.

26 Ekim’de Ankara’dayız!

Çanakkale Mitingi ertelense de, ülkenin tüm ekolojik sorunlarını birleştirerek ortak mücadeleyi hedefleyen 26 Ekim Cumartesi günü Ankara’da yapacağımız “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR diyoruz” mitingini örgütleme çalışmamız devam ediyor. Tüm bileşenlerimizi, ekoloji mücadelesi veren dernek ve platformları, tüm emek ve demokrasi güçlerini Ankara mitingine katılım çalışmalarını aksatmadan sürdürmeye çağırıyoruz. Saldırı sürüyor, mücadele de sürecek.

​​​Kazdağları’nın Üstü Altından Değerlidir!
Kapitalizme İnat Yaşasın Hayat!

EKOLOJİ BİRLİĞİ YÜRÜTME KURULU

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top