Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: Salda Gölü’ne dokunma!

Ekoloji Birliği: Salda Gölü’ne dokunma!

Ekoloji Birliği, Salda Gölü’ndeki katliamın ve çalışmaların durdurulmasını isterken, Millet Bahçesi Projesi’nden vaz geçilmesi çağrısında da bulundu. Başta çevre örgütleri olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları da “Salda Gölü’ne Dokunma” sloganı altında Salda Gölü’ne sahip çıkma kampanyası başlatma hazırlıkları içinde.

Turkuaz renkli kumsalı nedeniyle “Türkiye’nin Maldivleri” diye de isimlendirilen ve  1. Derece Doğal Sit Alanı olan Salda Gölü‘nün Millet Bahçesi çalışmaları kapsamında talan edilmesine yurt genelinde tepkiler giderek yükseliyor. 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle Salda Gölü ziyaretçi girişine kapatılırken, kamyonlar ve iş makinelerinin girmesi tepkileri daha da yükseltti. Salda Gölü’nün beyaz adalar kısmında oluşumu yüzyıllara dayanan kumlarının kamyonlarla taşınmaya başlandığı ve iş makinelerinin çalıştığı görüntüler medyaya düşer düşmez yurt genelinde sert tepkiler gelişti.

SALDA GÖLÜ’NE DOKUNMA!

Bugün konu ile ilgili bir açıklama yapan Ekoloji Birliği, Salda Gölü’ndeki katliamın ve çalışmaların durdurulmasını isterken, “Millet Bahçesi Projesi’nden vaz geçilmesi” çağrısında da bulundu. Başta çevre örgütleri olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları da “Salda Gölü’ne Dokunma” sloganı altında örgütlü bir şekilde Salda Gölü’ne sahip çıkma kampanyası başlatma hazırlıklarına girişti. Ekoloji Birliği‘nin bugün konuyla ilgili sert tepkisini içeren basın açıklaması şöyle:

Ayakkabı İle Basılmaması Gereken Yerde İş Makinaları Çalışıyor!

Salda Gölü ve bulunduğu alan 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uyarınca Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Salda gölü ve çevresi 1. Derece Sit Alanı, Sulak Alan, Önemli Doğa Alanı ve aynı zamanda da “Salda Gölü Tabiat Parkı”dır.

Kamu oyunun tüm muhalefetine rağmen bir süre önce Salda Gölü Millet Parkı Projesi İhalesi yapıldı. Yöre halkı ihalenin iptali için dava açtı, ancak mahkemeler ihalede usulsüzlük görmeyerek davayı reddetti. Yerel halk bu kez de Salda Gölü ve çevresi ile ilgili İmar Planı İptal davası açtı. Vatandaşların açtığı dava ile Antalya’daki meslek odalarının açtığı davanın birleştirilmesi sonucunda hukuki süreç halen tek dava üzerinden yürütülmektedir. Gelinen aşamada bilirkişi keşfi yapılması kararı çıktı ve taraflardan yaklaşık 16 bin TL’nin bilirkişi keşfi ücreti olarak ödenmesi talep edildi. Bu süreç korona virüsü salgını nedeniyle bir süreliğine ertelendi.

Tam da hukuki süreç devam ederken ve korona nedeniyle insanlar sokağa çıkamazken, bunu fırsat gören müteahhit firma 12 Nisan günü alana girerek korunan alanları tahrip etmeye başladı. “Saldiv” olarak anılan bölgede yaklaşık 5 dekarlık alandan kumlar alınarak projede halk plajı olarak yer alan alana taşındı ve bir kısmı yerlere serilip bir kısmı istif edildi. Bu durum basına ve sosyal medyaya yansıyan fotoğraflardan da görülmekte. Oysa daha bir kaç gün önce Salda Gölü çevresine ziyaret yasağı konulmuştu. Yasağın neden konulduğu anlaşılıyor. Vatandaşların yapılan katliamı görmesi istenmedi demek ki…

Bu sabah Burdur milletvekili Mehmet Göker, Salda Gölü Koruma Derneği, Gazi Osman Şakar ve avukatları alana giderek durumu yerinde gördü, duruma müdahale ederek ve kamu kurumları ile de görüşerek faaliyetlerin durdurulmasını sağladı. Aralarında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerinin de olduğu yetkililerin “faaliyetten haberi olmadıklarını” söylemeleri ise oldukça manidardır.

Yöre halkı, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunarak korunan alanların tahribinde sorumluluğu ve ihmali olanların tesbitini ve cezalandırılmasını istedi.

Millet Parkı Projesinden vazgeçilmelidir!

Salda Gölü ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda, Saldiv yöresindeki beyaz kumluk alanın biyomineralizasyon sonucu oluşan canlı yapılar olduğu tespit edilmiştir. Bilim insanları, taşınan bu kumların, taşındıkları yerde kararacağını belirtmekte, kumların alındığı yerlerin adeta bir canlının vücudunda açılan yaralar gibi olduğunu, artık orayı restore etmenin imkansız olduğunu ifade etmektedir.

Ekoloji Birliği olarak diyoruz ki:
Salda Gölü’nde ekolojik yıkıma yol açacak “Millet Parkı Projesi”nden acilen vazgeçilmeli ve ihale iptal edilmelidiri Yerel halkın yaptığı suç duyurusu doğrultusunda daha işin başında korunması zorunlu alan olan, sit alanı olan Salda Gölü’nde bu yıkıma yol açanlar, zarar verenler ve göz yuman yetkililer hakkında gerekli cezai işlem yapılmalıdır.

#SaldayaDokunma
#MilletParkınaDeğilKoronayaBütçe

Bilgi için tıklayınız: Salda Gölü

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Ekoloji Birliği: Salda Gölü’ne dokunma!” üzerine 10 yorum

 1. Doğa tahribatından rant sağlama peşinde olanlar, anlaşılan doğanın da sabrının sınırlı olduğunun farkında değiller. Corona yakında çevre düşmanlarına da hadlerini bildirecek. Zira başlatılan Salda Millet Bahçesi projesinin sağlıklı doğa-mantığı ile herhangi bir kesinti noktası yok.

 2. Bırakın olduğu gibi kalsın! yazık ettiniz köyüme ve gölüme! bir zamanlar keçi otlattığım yerler, kimsenin malı değil. yeter artık! Yıllardır görmediniz 3-4 yıldır mı fark ettiniz? Yeter bu kadar katliam…

  ÖNCE EKOLOJİK ÇALIŞMA YAPILSIN, ENDEMİK BİTKİ VE HAYVANLAR TESPİT EDİLSİN. SONRADA BU ENDEMİK HAYVAN VE BİTKİLER KORUNACAK ŞEKİLDE DÜZENLEMELER YAPILSIN.

  DÜNYAYI ATALARIMIZDAN MİRAS ALMADIK, ÇOCUKLARIMIZDAN EMANET ALDIK. EMANETE İHANET ETMEYİN

 3. Koronavirüsten de ders almadınız mı? Virüsün nedeni doğanın dengesinin insanoğlu tarafından bozulması, çevre ve hayvan katliamı… düşman bile acır, bu cennet yere kıyamaz… yeter artık yeter!

 4. Lütfen yaa dokunmayın! bozulursa bir daha aynısını bulamayız. pişman olacağınız işler yapmayın. cep doldurmaktan vazgeçin artık.

 5. Yurdumuzda böyle bir harika doğa olayı varken bu katliam niye? kime ne zararı vardı? şimdi kime ne faydası olucak? yazık yazık!!!

 6. Doğayı yeterince yok ettiniz ey insanoğlu! dünya artık salgın hastalık, depremler, yangınlar, volkanik patlamalar artış gösteriyor sırf durun diye! bu para hırsı neyin nesi? doğal ve tarihi güzellikleri koruyalım. biz ve bizden sonrakilerin bu güzellikleri görmeye hakkı var.

 7. Kirletmeyin, milletin değil, dünya mirası olarak kalsın.
  Bir Salda Gölü daha var olmayacaktır.

Bir cevap yazın

Top