Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: Halk direniyor, iktidar şirketlere kolaylık tanıyor!

Ekoloji Birliği: Halk direniyor, iktidar şirketlere kolaylık tanıyor!

Ekoloji Birliği; Ege Bölgesi’nde yaygınlaşan JES çalışmalarına dikkat çekerek, Manisa Salihli ilçesi Hacıbektaşlı’da başlatılan çevre nöbetini desteklediklerini açıkladı.

Ekoloji Birliği adına eş sözcü Coşkun Özbucak tarafından yapılan açıklamada, “Çanakkale Kaz Dağları, Kütahya Murat Dağı’ndan sonra bir çevre nöbeti de Salihli Hacıbektaşlı’da başladı. Nöbet, sadece yaşam alanları ve tarım arazilerini korumak için değil, aynı zamanda hukuksuz şekilde JES çalışması yapmak isteyen şirketin saldırgan tavrına karşı hukuka da sahip çıkmayı içeriyor. Çünkü şirketin gerekli izinleri almadan ve “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı açılan dava sonuçlanmadan her şeyi “olupbitti” ye getirmek için yeniden jeotermal sondaj çalışmaları başlatması yasal olmayan, hukuka aykırı bir tutumdur” denilerek, JES’lerle ilgili yürütülen çalışmalara dikkat çekildi.

Sular zehirleniyor, umurlarında değil

Özbucak, JES ve maden çalışmaları nedeniyle suların kirlendiğinin belgelendiğini de belirterek, “Son dönemde pek çok şirketin bu şekilde hukuku hiçe sayarak saldırgan tutumlar içinde bulunma cesareti göstermesinin temelinde ise yasaları korumak ve uygulamakla yükümlü makamların gösterdiği basiretsizlik ve hukuku askıya alan tutumlarının yattığını görüyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 14.08.2017 tarihli belgesinde “artık bundan sonra JES ve madencilik gibi projelere izin verilmemesi gerekir” vurgusu yanında, Gediz vadisindeki yeraltı sularının JES ve maden çalışmaları nedeniyle kirlendiğine, zehirlendiğine dikkat çekilirken, valilikler “ÇED Gerekli Değildir” kararları vermeye devam ediyor, ihaleler yapılabiliyorlar.

Bu yazının aksine davranmak, hem doğaya, çevreye karşı hem de sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını da tehdit edecek hukuksal suç işlemek anlamına gelmektedir. Yetkililerin bu davranışları şirketleri cesaretlendirmektedir. Bununla birlikte devlet güçleri de şirketleri korur duruma gelerek halkla karşı karşıya gelip, halka engel olmaktadırlar. Bu konuda yetkililerin suç işlediklerini bir kez daha vurguluyoruz” ifadeleri ile yetkililerin sorumluluğuna dikkat çekti.

Keyfilik, hukuksuzluk sürüyor

Halkın toprağına, suyuna, geleceğine sahip çıktığını vurgulayan Özbucak, “Halkın JES projelerine karşı yaşam alanları ve tarım arazilerine sahip çıkma mücadelesi son derece haklı, meşru ve hukuki bir mücadeledir. Ama hukuku hiçe sayan ve yasal olmayan yollara başvuran ise bizzat bu şirketlerin kendileridir. 24 Ağustos 2019 tarihinde Aydın’da Efeler’e bağlı Yılmazköy Mahallesi’nde mahkemenin “yürütmeyi durdurma” kararına rağmen boru döşeme çalışmaları yapmak isteyen KİPAŞ Holding’e bağlı Maren Jeotermal Elektrik Santrali çalışmaları başlatmak istemiş, ancak halkın ve Efeler Belediye Başkanlığı’nın karşı duruşu ile bu hukuksuz uygulanma engellenebilmiştir. Manisa’nın Salihli ilçesi Hacıbektaşlı Mahallesi’nde de Sanko şirketi yine aynı hukuka aykırı davranışla, “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı açılan davanın yargı süreci bitmeden, her şeyi “oldubitti” ye getirebilmek için JES çalışması yapmak istemektedir” dedi.

Direneceğiz, kazanacağız

Verilen mücadelenin meşru olduğuna dikkat çeken Özbucak, “Aydın’da ve Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaşanan içler acısı durum ortada. Alaşehir ilçesinde sanayicisinden çiftçisine kadar tüm halk JES projelerinin mağduru olarak bugün ağlıyor. Bu projeler için verdikleri kararlarla hem doğa tahribatının, hem de hukuksuzluğun önünü açan yetkilileri bir kez daha kınıyoruz.

Ekoloji Birliği olarak, sadece yaşam alanlarını ve insanca yaşama hakkını korumaya çalışan halkın direnişinin sonuna kadar yanında olduğumuzu, bu haklı ve meşru mücadelelerine her türlü desteği vereceğimizi bildiriyoruz” diyerek, ülkenin her tarafındaki meşru mücadeleleri birleştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Ekoloji Birliği, ayrıca basına yaptığı açıklamasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 14.08.2017 tarihli “artık bundan sonra JES ve madencilik gibi projelere izin verilmemesi gerekir” şeklinde Manisa ve İzmir valiliklerine gönderdiği yazıyı da basınla paylaştı.

Orman ve Su işleri Bakanlığının ilgili yazısı, sayfa 1
Orman ve Su işleri Bakanlığının ilgili yazısı, sayfa 2
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top